13 Lipiec 2020 imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Jak żyć w bieda-cyrku i (nie) przeżyć

Dodano dnia: 02-10-2012 00:08| Komentarzy: 6

Wraz z początkiem roku szkolnego Towarzystwo Samorządowe wręczyło swoje stypendia uczniom turkowskich szkół średnich. Dodajmy od razu, że już po raz trzynasty. Okazuje się, że w byłym województwie konińskim tegorocznych stypendystów TS-u  razem z gimnazjalistami jest w sumie 109. Jak informuje prezes TS-u senator Ireneusz Niewiarowski na wszystkie, przyznane w tym roku stypendia zabezpieczono kwotę 170 tys. złotych. Jednak przy okazji tej ze wszech miar godnej pochwały inicjatywy zwraca uwagę pewna smutna okoliczność.

Otóż oprócz bardzo wysokiej średniej ocen warunkiem otrzymania stypendium jest nie przekroczenie 350 złotych miesięcznego dochodu na członka rodziny potencjalnego stypendysty. Słownie: trzysta pięćdziesiąt!!! Okazuje się, że tylko w turkowskich szkołach średnich oba warunki spełnia siedmioro uczniów, a w przypadku gimnazjów jest ich 45. Czyli takich, którzy legitymują się bardzo wysoką średnią ocen jak i w/w podaną kwotą dochodów na członka rodziny. Wielcem ciekaw tego, ilu też tylko w naszym powiecie może być przypadków, które spełniając warunek dochodowy, nie osiąga wymaganej wyśrubowanej średniej w nauce? Warto też zauważyć, że 350 złotych dochodu miesięcznie na członka rodziny dla każdego z nich oznacza konieczność zadowolenie się kwotą – uwaga – 11 złotych i 66 groszy na dzień. Ni mniej, ni więcej  oznacza to życie za nieco ponad trzy i pół dolara dziennie. Aż musiałem się uszczypnąć, bo już myślałem, ze chodzi o jakieś Somali czy  inny Sudan. Niestety, tak się rzeczy mają w Polsce, Anno Domini 2012. Powyższe fakty pokazują nieco inne oblicze społeczno-ekonomicznych „sukcesów” kraju. Naturalnie „sukcesów” na miarę odzyskanej w roku 1989 tzw. wolności i jeszcze bardziej tak zwanej demokracji. A przecież gołym okiem widać, że na naszych oczach powstały obszary zwykłej biedy. Ale dla krajowych i lokalnych polityków to temat z gatunku bardzo wstydliwego, by nie powiedzieć, że społecznego tabu.

 

Komentarze

Autor: do kowal| Dodano: 04-10-2012 14:58
A co ty z tym urzędem. Moja siostra tam pracuje i zarabia dokładnie tyle samo, co moja żona w sklepie. Tyle, że siostra kończyła studia, które ją sporo kosztowały, a żona tylko szkołę średnią.
 
Autor: eskka| Dodano: 03-10-2012 13:15
Każdy jest kowalem swego losu
Autor: kowal| Dodano: 03-10-2012 13:29
no, zwłaszcza jak mu inny kowal załatwi pracę np. w urzędzie
 
Autor: Borek| Dodano: 03-10-2012 08:30
No właśnie Redaktor to wam wszystkim chciał pokazać. Obok odtrąbianych sukcesów władzy (zarówno rządowej i samorządowej) budów stadionów, autostrad, dróg, hal sportowych, stref inwestycyjnych, i innych inkubatorów za grube miliardy euro, sporej grupie zwykłych rodzin żyje się jak w jakieś Somali czy Sudanie.
 
Autor: gh| Dodano: 02-10-2012 12:43
Ten tekst dowodzi, że redaktor Jarek żyje w innym wymiarze. Dlatego totalnie (jak większość mieszkańców Turku i okolic) lekceważę jego "intelektualne" wypociny. I jest mi z tym dobrze.
 
Autor: Mieszkanka| Dodano: 02-10-2012 10:38
To się Pan redaktor obudził. Przecież takie kryterium 350 zł/osobę trzeba spełnić w przypadku większości zasików, zapomóg czy stypendiów w tym kraju.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »