06 Czerwiec 2020 imieniny: Laury, Laurentego, Nory
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Kaliska i Ogrodowa, czyli małżeństwo z rozsądku

Dodano dnia: 28-01-2013 00:00| Komentarzy: 9

Czy Turek i Gmina skazane są na separację?

Raport Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zatytułowany „Ocena sytuacji samorządów lokalnych”, zwraca uwagę na tzw. gminy obwarzankowe, czyli takie jak gmina Turek. Autorzy dokumentu wskazują na negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy, podkreślając jednocześnie zalety łączenia miasta i gminy w nową jednostkę samorządu terytorialnego. Nasuwa się wobec tego pytanie: - Czy Miasto Turek i okalająca je Gmina Turek skazane są na kosztowną separację?

Raport przeciwko obwarzankom

W lutym ubiegłego roku (a więc zaraz będzie okrągła rocznica), odbyło się spotkanie radnych miejskich i gminnych, w trakcie którego wrócono do starej już dyskusji połączenia obu jednostek samorządu terytorialnego. Bez solidnego przygotowania merytorycznego tamta dyskusja musiała skończyć się banalnym fiaskiem. I przez kolejny rok nad tym ważkim problemem zapadła grobowa cisza. Pretekstem do ponownego poddania tematu publicznej debacie stał się opublikowany niedawno dokument Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pt. „Ocena sytuacji samorządów lokalnych”. A konkretnie rozdziałowi tegoż raportu nawiązującemu do problemu gmin obwarzankowych, czyli gmin wiejskich otaczających miasta, będące stolicami powiatów ziemskich.

W całej Polsce taka sytuacja ma miejsce w 144 przypadkach, a Wielkopolsce na 31 powiatów ziemskich przypadków takich jest dziesięć (Chodzież, Czarnków, Gniezno, Koło, Kościan, Ostrów Wlkp. Słupca, Turek, Wągrowiec i Złotów). Jest tu sytuacja, że w jednej miejscowości znajdują się władze dwóch różnych jednostek samorządu lokalnego, co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Autorzy raportu wyliczają cztery takie negatywne skutki separacji dwóch gmin. Po pierwsze – zwiększenie kosztów administracyjnych związanych z funkcjonowaniem urzędów. Po wtóre – występowanie dwóch organów uchwałodawczych i wykonawczych. Po trzecie – nasilenie efektu pasażera na gapę, czyli korzystanie z usług przez mieszkańców, których podatki odprowadzane są do innej gminy. I wreszcie po czwarte – brak koordynacji wykonywania usług publicznych na rzecz społeczności lokalnych.

Korzyści z politycznego małżeństwa

I choćby z tych powodów twórcy dokumentu przekonują, że korzystnym rozwiązaniem w tych przypadkach byłoby połączenie obu jednostek samorządowych. Najlepiej dobrowolne.

Wskazuje się przy tym, że obecnie podjęcie takiego działania wiąże się z dodatkową zachętą finansową, określoną w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, czyli zwiększeniem o 5 punktów procentowych dochodów z PIT przez pięć kolejnych lat po połączeniu.

 

Autorzy zauważają, że ewentualne połączenie w ramach 144 par dałoby każdemu z nowopowstałych podmiotów średnio po ok. 2,5 mln złotych. Nie mówiąc już o możliwości zmniejszenia kosztów administracyjnych władz lokalnych i zwiększeniu celowości i przejrzystości podejmowanych decyzji.

Ale czy o to chodzi w "samorządzie "? Więcej czytaj w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: uważny| Dodano: 04-02-2013 16:15
Jak Turek miałby familię Filipiaków to uwierz mi:byłoby mniej dziur w drogach,wszystkie ulice miałyby lewo i prawo skręty,skrzyżowanie do cmentarza byłoby prawidłowe,na pewno zmusiliby do usunięcia rosnące tam drzewa owocowe,(brud i osy)Nie będę Ci wymieniał więcej,bo lista byłaby długa.Dobrze by było gdybyś choć odrobinę czasu prywatnego spędził na sprawy społeczne. Tak źle w tej gminie?? odpowiedz proszę?dlaczego ludzie budujący swoje nowe domy w Obrzębinie,Grabieńcu?przychodzą właśnie do tej gminy z miasta TUREK.Przyznaję jestem wyborcą Pana Lucjana i wcale nie żałuję- proszę nie kpij z ludzi pracujących na rzecz społeczeństwa!
Autor: Też wyborca| Dodano: 04-02-2013 17:16
POTWIERDZAM
Autor: popieram| Dodano: 04-02-2013 17:28
TAK-nie kpij z ludzi pracujących naprawdę na rzecz społeczeństwa.W tym przypadku to prawdziwy społecznik-piszę o Lucjanie- innych Filipiaków znam ,ale nic nie wiem o ich pracy społecznej.Dieta,którą pobiera należy mu się na pewno.A może wolicie takich jak mają w powiecie typu-Pan Jan.
 
Autor: nie dla gminy| Dodano: 29-01-2013 20:02
Miasto wcale nie marzy o gminie. Trzebaby cały budżet miejski z najbliższych 30 lat przeznaczyć na zaniedbania gminne. A co w zamian ? Familię Filipiaków ?
Autor: czytelnik| Dodano: 04-02-2013 17:31
PRZECZYTAJ KOMENTARZE WYŻEJ - to są oceny do Twojego wpisu
 
Autor: dawid| Dodano: 29-01-2013 16:42
Mam nadzieje że szybko zabiorą się za to i podzielą gminę Turek na miasto i poszczególne przyległe gminy. Gmina Turek potrzebna jest jak dziura w moście.
Autor: PSSS| Dodano: 04-02-2013 17:34
JESZCZE TROSZKĘ CHLEBKA MUSISZ ZJEŚĆ , ABY POJĄĆ CZY GMINA JEST POTRZEBNA
 
Autor: jor| Dodano: 29-01-2013 16:11
juz dawno to powinno zaistniec jest to na plus dla mieszkanców i okregu zjednanego wowczas.ale jak wiemy bezradni boja sie o swoje dietki i miejsca pracy hehe buractwo
Autor: jor- dostaniesz !| Dodano: 04-02-2013 17:19
DOSTANIESZ DIETĘ JAK CIĘ WYBIORĄ MIESZKAŃCY- PRZYJDŹ DO GMINY,CZEKAJĄ NA TAKICH JAK TY
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »