01 Czerwiec 2020 imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Szkoły za wyższe podatki?

Dodano dnia: 25-02-2013 17:24| Komentarzy: 11

Dylematy rodziców, nauczycieli i radnych we Władysławowie

Nie będzie, przynajmniej w tym roku, reorganizacji sieci szkół we Władysławowie. Zamiast likwidacji i przekształcania, radni Klubu Radnych Niezależnych proponują innego rodzaju oszczędności. Między innymi – połączenie GOKu z biblioteką gminną, likwidacja stanowiska wicewójta oraz powszechniejsze zmniejszenie kosztów oświaty, np. przez połączenie w zespół przedszkola i obu władysławowskich szkół – podstawówki i gimnazjum

 

Ale czy to wystarczy? Zapisanych już w tegorocznym budżecie oszczędności jakie miała przynieść likwidacja sześciu oddziałów szkól w Chylinie i Natalii oraz likwidacja szkoły w Małoszynie – nie będzie. Przy oklaskach rodziców i nauczycieli radni praktycznie jednogłośnie odrzucili projekty wójta. Dodajmy podczas jego nieobecności i sali wypełnionej nauczycielami oraz rodzicami.

Pod koniec stycznia podczas spotkania w Chylinie wójt Krzysztof Zając zapowiadał dalsze konsultacje z mieszkańcami w sprawie reorganizacji sieci szkół w gminie. Pytany na początku lutego przez sołtysa tej miejscowości o los placówki w Chylinie, odpowiadał jedynie, że wszystko zależy od pieniędzy. A tych, jak się okazuje we Władysławowie nie ma. Kiedy Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuciła Wieloletnią Prognozę Finansową gminy, będącą nieodłącznym elementem każdego budżetu i późniejszych w nim zmian, wiadomo było, że władze gminy będą musiały, praktycznie „na gwałt”, szukać w tegorocznym budżecie oszczędności. Okazuje się jednak, że sytuacja jest jeszcze bardziej poważna. Bowiem w budżecie na 2013 rok, reorganizacja sieci szkół i wynikające z niej oszczędności już zostały ujęte. A mimo to Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuciła i nie zostawiła suchej nitki na budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, wskazując na fakt, że nie uda się z tymi tendencjami skonstruować bezpiecznego budżetu na 2014 roku. Po piątkowej sesji rady gminy, już wiadomo, że „oszczędności” z planowanej likwidacji sześciu oddziałów klas (IV-VI) w SP Chylin i Natalii oraz całkowitej likwidacji filialnej placówki w Małoszynie nie będzie.

Szkolny demograficzny klincz

W piątek, 22 lutego, sala obrad wypełniła się rodzicami i nauczycielami, reprezentującymi praktycznie wszystkie szkoły w gminie. Obecni byli też wszyscy radni, zabrakło jedynie wójta, co wytknął radny Józef Szustakowski, zauważając, że to najważniejsza dla tej gminy sesja. Podkreślił wagę spraw, mówiąc: -Jeśli chcemy w ogóle spotykać się tutaj, na tej sali w 2014 roku, to o oświacie i gminnych finansach musimy dyskutować.

Nie obyło się bez argumentów emocjonalnych, ale główną rolę w dyskusji odegrał tradycyjnie Klub Radnych Niezależnych. Nawet stanowiska uzasadniające intencyjne uchwały o likwidacji i przekształceniu szkół odczytywała dyrektorka Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty we Władysławowie, a nie wicewójt Piotr Szewczyński, obecny podczas sesji.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Echa Turku

 

 

Komentarze

Autor: obserwator| Dodano: 06-03-2013 11:52
Kilka lat temu w gminach w mazursko-pomorskim zrobili zespoły szkół. Teraz się z tego wycofują, bo nic nie zaoszczędzili, a tylko zmniejszyły się dotacje z ministerstwa oświaty
 
Autor: rodzic z Chylina| Dodano: 03-03-2013 14:00
Czytając cały artykuł można dopatrzeć się kilku nieścisłości. Otóż pani redaktor podaje że w Chylinie w 2004 r. urodziło się 1 dziecko, w 2012 - 9. Dyrektorka zespołu oświaty wyczytała następujące dane: 2004r.-6, 2005r.-6, 2006r.-12, 2007r.13, 2008r.-7, 2009r.-16, 2010r.-9, 2011r.-18, 2012r. - 14. Pani redaktor zasadnicza różnica prawda? Jak to dobrze czasem pójść na sesję i samemu robić notatki.
 
Autor: Norbi| Dodano: 27-02-2013 20:13
Właśnie juz raz niewygodna radę wójt wymienił nie wiemy czy nie z pomocą Barbary S. i Zuzi Ł. Więc próbujcie moze się uda. A gdziez jest CAR co na rzezie ludy te wyprawia - pytał Mickiewicz, no właśnie gdzie był nasz wójt gdy najważniejsza dla gminy ustawa miała byc przeforsowana???Ja pragnę przypomniec że nikt nie głosował za likwidacja szkół za to radni wójta chyba sie wsytzymali więc co jest nad kim on panuje bo jak widac nawet nad swoimi radnymi nie ma władzy. ale oni jescze beda chcieli fakturki na gmine wystawic to popamiętają wójtowski urząd,hihiih
 
Autor: do ufo| Dodano: 27-02-2013 07:59
no pewnie tylko dobre ! komisje wyborcze wybierzcie i będzie spokój a we Władysławowie maja w tym fachu doświadczenie
 
Autor: ufo| Dodano: 26-02-2013 22:35
Wstyd za tych radnych oni myślą o swojej kieszeni o następnych wyborach a nie o gospodarce. Będą nowe wybory to się im pomorze wypieprzyć z listy radnych.
 
Autor: lip| Dodano: 26-02-2013 22:24
Szanowny redaktorze! pan jeszcze nic konkretnego w tej gazecie nie opisał o Władysławowie nie trzymał bym pana nawet godziny w redakcji. było 50lecie małżeństw i co jest chociaż jedno zdjęcie. Jest pan nasycony nienawiścią i chamstwem.A pojęciu o pisaniu to pan nie masz.
 
Autor: Nędza| Dodano: 26-02-2013 22:12
Wójt podał przykład Wigwamy zaczniemy budować.Tylko na tyle nas stać
 
Autor: mieszkaniec Londynu| Dodano: 26-02-2013 08:35
W kazdym normalnym miescie tego swiata nikt nie utrzymuje szkół gdzie jest siedmiu uczniów.
Autor: m| Dodano: 26-02-2013 13:22
mylisz się - w Norwegii naście lat temu wybudowali szkołę dla 8 dzieci, żeby nie musiały dojeżdżać, ale my na takie podejście jesteśmy za biednym społeczeństwem
 
Autor: Rodzic malca| Dodano: 25-02-2013 21:18
Duże szkoły solidaryzowały się z małymi a teraz im się po d.. dostanie no i rodzicom jeśli ograniczy się nabór do przedszkola
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »