01 Październik 2020 imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Miasto w oparach „socjologii”

Dodano dnia: 04-03-2013 18:41| Komentarzy: 7

Ankieta, czyli prawdy i półprawdy o warunkach życia w Turku

Socjologia jako dziedzina wiedzy humanistycznej (bo przecież nie nauki) ma charakter krytyki rzeczywistości społecznej. Ale na służbie władzy (również lokalnej) pełni funkcję ideologii, by nie rzec, że zwykłej propagandy. O tej smutnej zależności mogliśmy przekonać się w miniony piątek, 1 marca, kiedy to zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących warunków życia i jakości usług publicznych w Turku. Choć nawet z tak kalekiej metody badawczej wyłania się niewesoły obraz społecznej rzeczywistości naszego miasta. Ale władze Turku już mają pomysł na... Urzędniczą Prawdę.

Socjologia na usługach

Związek Miast Polskich jest podmiotem zamawiającym i realizującym badanie pod hasłem: „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego”. I już choćby sam fakt takiego mecenatu powinien wzbudzać najwyższą czujność, przynajmniej wśród świadomych obywateli. Bowiem ZMP postrzegany jest jako twór lobbujący na rzecz struktur i ludzi władzy lokalnej i organizacja strzegąca ich interesów. Wszystko oczywiście pod hasłem żargonowej „wrzutki” pod nazwą „samorząd”. Ale żeby nie było niedomówień, autorem analizy badań ankietowych był socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski.

Ankiety zostały wypełnione przez przedstawicieli 326 gospodarstw domowych spośród 9323 odnotowanych w Turku. Z czysto formalnego punktu widzenia, to statystycznie niemal znakomita, bo bardzo znacząca próbka badawcza. Znacznie gorzej wypada ta ocena z uwagi na fakt, że jest spory kłopot z kategorią „gospodarstwo domowe”. Trudno powiedzieć jak ów byt społeczny jednorodnie ocenia np. poziom swojego zadowolenia z oświaty, służby zdrowia czy kultury. Ale to nie jedyny problem. Jeszcze większym jawi się jakość teorii na jakiej oparto samo badanie. Mówiąc wprost, poprzestanie jedynie na poziomie wiedzy potocznej przy konstrukcji, a później przy analizie wyników ankiety, skutkować musiało poprzestaniem na poziomie co najwyżej zdroworozsądkowym. Weźmy np. pytanie o to, czy mieszkańcy mają realny wpływ na ważne decyzje władz miasta, czy też są go pozbawieni?

Myślenie potoczne, czyli „średnio”

Trudno w tym miejscu stwierdzić, co autorzy ankiety rozumieją pod kategorią „wpływu na decyzje”. Można obawiać się, że w tym przypadku poprzestano na potocznym rozumieniu pojęcia „wpływu” na zasadzie: „Jaki koń jest każdy widzi” - jakby to przed trzema wiekami ujął ks. Chmielowski. Podobną sytuację mamy w przypadku pytania: „Czy Państwa zdaniem władze miasta informują, czy nie o swoich działaniach?” Wielcem ciekaw, co należałoby rozumieć pod pojęciem „informują” czy „nie informują”?

Dlatego zachodzi obawa, że ten potoczny (czytaj: ogólnikowy i treściowo ubogi) charakter zastosowanej w ankiecie terminologii skutkował tym, że w przeważającej liczbie odpowiedzi najczęściej zakreślano wybór „średnio”. A znaczenie owego „średnio” pozostaje już do dowolnej interpretacji.

Jak wygląda pomysł na "urzędniczą prawdę" w wydaniu wiceburmistrza Mękarskiego? - Czytaj w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: bon| Dodano: 09-03-2013 09:46
Warto poprosić pana doktora trutkowskiego autora opracowania o komentarz do wypracowania polityczno -rzekomo naukowego ,redaktora naczelnego turkowskiego tabloidu.
 
Autor: ag| Dodano: 05-03-2013 12:29
Można wiedzieć kto jest autorem tego artykułu? I kim jest z wykształcenia?
Autor: odp| Dodano: 07-03-2013 00:01
politologiem i socjologiem...
 
Autor: KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ| Dodano: 04-03-2013 20:18
Socjologia to dziedzina wiedzy humanistycznej (bo przecież nie nauki), "wypracowanie" Jarka to nie wypociny, toż to prawdziwe DZIENNIKARSTWO.
Autor: tur| Dodano: 04-03-2013 22:39
A jaka to nauka, chyba raczej manipulacja.Nie ma się z czego śmiać. No chyba,w każdym razie - nam nie dośmiechu.
Autor: Christoph Waltz| Dodano: 05-03-2013 11:59
Andrzej jest przecież mistrzem w negowaniu wszystkiego. Zawsze ma racje, zna się na wszystkim najlepiej. Profesorowie tego świata się powinni przed nim kłaniać (może już to robią?). Jak coś nie wejdzie zawsze można się zasłonić intelektualną dziennikarską prowokacją, nie?
Autor: ChW2| Dodano: 09-03-2013 13:27
swój swojego pozna?
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »