30 Październik 2020 imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Bronili diet jak niepodległości

Dodano dnia: 30-12-2013 15:41| Komentarzy: 3

Debata o budżecie Turku na rok 2014 więcej mówi o interesach i postawach radnych niż o stanie finansów miasta. Dla większości z obozu burmistrza Czapli, to budżet realny i na miarę możliwości. Z kolei dla szczupłej grupki radnych opozycji, jest to budżet przetrwania z akcentami roku wyborczego. To w warunkach demokratycznych naturalny spór polityczny. Czytelnicy zaś mogą sobie wybrać, która z ocen jest, ich zdaniem, bliższa rzeczywistości. Za to na jednoznacznie negatywną ocenę zasługuje postawa obrony przez radnych swoich „dietetycznych” przywilejów. Podjęta przez Antosika próba ich drobnego uszczuplenia natrafiła na ponadpartyjny mur oporu, a na głowę ich autora posypały się liczne zarzuty. A to, że opowiada „koszałki” (Marczewski), że brakuje tu głębi, a propozycje Antosika przygotowane są na kolanie (Czapla) lub też jest to „wkładanie kija w szprychy” (Jasak).

Budżet realny czy na czas wyborów
Rozwiązania ustrojowe w samorządzie sprawiają, że w roku wyborczym budżet nabiera charakteru wyborczego. I trudno, żeby w przypadku Turku było inaczej. Potwierdza to nawet pobieżny rzut oka na budżet roku 2014. Oto bowiem przy dochodach bieżących planowanych na poziomie niespełna 80,3 mln złotych, a przy wydatkach bieżących rzędu 76,7 mln zł, zakładane są inwestycje (wydatki majątkowe) w wysokości ponad 9,3 mln zł. Uwzględniając dochody majątkowe planowane na sumę 4,25 mln zł, to globalna kwota przyszłorocznego budżetu miasta opiewa na ponad 84,5 mln zł. Natomiast łączna kwota wydatków budżetu sięga niemal 86 mln zł. Tym samym planowany deficyt budżetowy przekroczy 1,4 mln zł. Ni mniej, ni więcej oznacza to zwiększenie długów miasta. Należy przy tym zaznaczyć charakter planowanych w roku przyszłym inwestycji. I tak niemal połowę (ok. 4,3 mln zł) przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych miasta pochłonie dokończenie budowy sali sportowej przy SP 1. A kolejne ok. 1,7 mln zł kosztować będzie tzw. obwodnica cmentarza. Stanowi to 50 proc. kosztów tej inwestycji, której druga część ma być sfinansowana z programu tzw. schetynówek. Pozostałe, planowane w roku przyszłym inwestycje to remont ul. 650-lecia oraz przebudowa i remont ul. Smorawińskiego. -Nie mogę się zgodzić, że to jest budżet pod wybory – próbował zapewniać radny Marczewski, zaznaczając przy okazji: -Pod wybory to była ul. Spółdzielców. Takim zapewnieniom radnego lewicy można by jakoś tam jeszcze uwierzyć, gdyby nie to, że właśnie wspomnianymi inwestycjami przechwala się w ulotce wydanej przez SLD. O tej sprawie obszerniej w odrębnym tekście (str. 4 i 5).
Generalnie, radni miejscy tworzący koalicję „skonsultowanych” raczej ciepło wyrażali się o projekcie budżetu. -Budżet jest realny i rozważny – jak oceniał Roman Groblica (TS). Zaś wedle burmistrza Czapli projekt budżetu jest realny, ale jednocześnie bardo ostrożny. Z kolei Jan Pakuła (SLD) zaznaczał: -Budżet na miarę możliwości finansowych. Próbując jednak nie przesłodzić w swojej opinii radny lewicy poszedł o jeden krok za daleko. -Nadal uważamy, że szansa jest w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej, ale trzeba nasilić jej kampanię promocyjną – zauważył na koniec swojej wypowiedzi.
Radny Pakuła usłyszał - SPRAWDZAM
Ten ostatni fragment wypowiedzi radnego Pakuły, to stały element retorycznego zdobnictwa w wydaniu turkowskich eseldowców. Choć równie dobrze mogliby zastąpić to życzeniami w stylu: „I obyśmy zdrowi byli”. Ale tym razem zaklęcie to nie przeszło bezkarnie. Bowiem nieborak Pakuła jednak nie przypuszczał, że na takowe dictum zaraz usłyszy brutalne – sprawdzam. A to za sprawą radnego Antosika, który na wstępie ocenił: -Jest to budżet przetrwania i bez wizji, ale z akcentem roku wyborczego. To budżet działań doraźnych i rytualnych. Powyższą ocenę argumentując uwagą: -Zrobiliśmy wielomilionowe inwestycje w TSI, a na jej promocję w budżecie planujemy przeznaczyć raptem 15 tys. złotych. Stąd i konkluzja: –Proponuję zwiększyć środki na promocję Strefy do 110 tys. zł – zasugerował Antosik. Zaraz też w projekcie budżetu wskazane zostały źródła zwiększenia wydatków na ten cel. Najpierw 10 tys. zł, które miasto wydaje rocznie m. in. na opłacenie konferansjerów prowadzących rozmaite imprezy o charakterze politycznych jasełek. Niejeden z Czytelników może być co najmniej zdziwiony dowiadując się o tego typu wydatkach, a stopnia irytacji mogłyby dopełnić nazwiska beneficjentów owej „konferansjerki”. Bo to jest już prawdziwa granda.
Ale im Antosik szedł dalej w las z budżetowym toporem, tym sprawa nabierała bardziej beznadziejnego charakteru. Bowiem kolejnym źródłem dodatkowych pieniędzy na promocję Strefy miałaby stać się autopromocja władz miasta uprawiana na łamach urzędowego biuletynu redagowanego przez burmistrzowskiego (i nie tylko) rzecznika w osobie Łukasza Maciejewskiego.
Przy tej okazji Antosik nie szczędził ironii. -W tym roku na promocję TSI wydaliśmy ok. 6,6 tys. złotych, podczas gdy wydatki na INFO przekroczyły 37,5 tys. zł. W tym 16,8 tys. zł na umieszczane tam publikacje będące autopromocją władz miasta – pokpiwał radny.
całość na łamach

 

Komentarze

Autor: cent| Dodano: 13-01-2014 21:48
Autorem wniosku o podwyżkę diet dla radnych jest M.M. Marczewski
 
Autor: ss| Dodano: 31-12-2013 15:36
Antoś obłudnik udaje Janosika, ale jeśli chodzi o 600 zł podwyżki dla siebie nic nie miał przeciwko...
 
Autor: matematyk| Dodano: 30-12-2013 19:14
AJ= A + J
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 196

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »