01 Październik 2020 imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Prawdy, półprawdy i fałsze, czyli kto wprowadził was w błąd?

Dodano dnia: 04-02-2014 13:06| Komentarzy: 1

W niedzielę, 26 stycznia 2014 roku, na terenie gminy Turek odbyło się zorganizowane przez grupę osób referendum, dotyczące odwołania Rady Gminy Turek.  Argumenty przedstawiane przez grupę założycielską w znacznej części składały się z nieprawdziwych informacji, półprawd i przekazywania tylko wygodnej części faktów - piszą do Echa gminni radni.

W niedzielę, 26 stycznia 2014 roku, na terenie gminy Turek odbyło się zorganizowane przez grupę osób referendum, dotyczące odwołania Rady Gminy Turek. Głównymi zarzutami kierowanymi wobec radnych były m.in. niewyrażenie zgody na budowę kanalizacji we wszystkich czterech miejscowościach naszej gminy, czyli Cisewie, Żukach, Obrzębinie oraz Słodkowie, przy wsparciu inwestycji w kwocie 5 mln złotych, brak możliwości współpracy rady z wójtem Gminy Turek, itp. Argumenty przedstawiane przez grupę założycielską w znacznej części składały się z nieprawdziwych informacji, półprawd i przekazywania tylko wygodnej części faktów - piszą do Echa gminni radni.

Argument dotyczący płacenia kar z powodu braku kanalizacji do 2015 roku jest nieprawdą, gdyż gmina Turek wraz z miastem Turek stanowi część aglomeracyjną, która łącznie spełnia wymogi skanalizowania tej aglomeracji. W związku z tym, nie grozi nam płacenie żadnych kar.

Pięć milionów do przody, czy siedem „w plecy”?

Ponadto fałszywie podawana jest informacja dotycząca niewywiązania się ze spełnienia wymogu 120 RLM na 1 km, gdzie otrzymana dotacja 5 mln zostanie pomniejszona o ilość brakujących odcinków. Prawdą jest fakt, iż Gmina Turek w złożonym projekcie o dofinansowanie podała ilość 125 RLM na km kanalizacji i w razie niespełnienia tego wymogu dofinansowanie zostałoby proporcjonalnie zmniejszone. Natomiast nikt nie przedstawił prawdziwej informacji, że z chwilą nieosiągnięcia minimum 120 RLM na km bylibyśmy zmuszenie do zwrotu całej kwoty 5 mln wraz z odsetkami takimi jak przy kredycie bankowym, co w przybliżeniu daje kwotę około 7 mln.

Kolejnym argumentem na podjęcie takiej decyzji przez radę gminy było niewłaściwe opracowanie dokumentacji na budowę kanalizacji. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy z początku 2013 roku miano rozpocząć budowę kanalizacji w miejscowości Cisew (część osiedlowa) oraz w Obrzębinie. Zgodnie z zapewnieniami wójta, Urząd Gminy posiadał wszystkie wymagane zgody oraz pozwolenia właścicieli posesji, przez które miała przebiegać kanalizacja. Po szczegółowym zapoznaniu się przez grupę radnych z projektem budowy kanalizacji w m. Obrzębin, stwierdzono, że projekt zaprzecza wszelkiej logice i zdecydowanie podnosi wartość inwestycji. Projekt ten chciał złożyć wójt gminy do realizacji. Przetarg na rozpoczęcie tej inwestycji nie odbył się ze względu na nieaktualną dokumentacje, związaną z ostatnimi zmianami zabudowy w m. Obrzębin i brakiem zgody części mieszkańców na taki jej przebieg. Zmiana projektu, pozyskanie nowych pozwoleń odsunęło rozpoczęcie prac o około rok.

Rada wraz z wójtem podjęła decyzję o projekcie zastępczym. W wyniku działań radnych z projektu wyrzucono 3 przepompownie oraz zmieniono kierunek odprowadzenia ścieków. Na chwilę obecną trwają rozmowy nad uzgodnieniami z mieszkańcami a projekt jest w trakcie realizacji. Na powyższe zadanie rada ponownie zabezpieczyła środki budżetowe i zleciła wójtowi jego wykonanie w 2014 roku.

 

Natomiast rozpoczęta budowa kanalizacji w m. Cisew, gdzie również zgodnie z oświadczeniem wójta, gmina posiadała wszystkie pozwolenia, nie została ukończona z winy urzędu, choć termin minął w październiku 2013 roku. Jak się okazało, brakowało pozwolenia właściciela działek. Koniecznym była zmiana projektu, pozyskanie nowych pozwoleń na budowę, co skutkuje przesunięciem terminu zakończenia inwestycji o kilka (miejmy nadzieję) miesięcy.

cały list w Echu Turku 

 

Komentarze

Autor: A.J| Dodano: 20-02-2014 09:38
Panie wójcie - weź się Pan do rozmowy z rozsądnymi.Zacznij pan robić kanalizę w Obrzębinie!Cisewiu.W 2015 można robić w Słodkowie itd..Kłamał pan mówiąc w 2012 i 2013 r,że gotowa jest dokumentacja i wszystkie uzgodnienia.Czyli ta 9-tka z Filipami na czele ma rację.Ten pajac, który zawsze obok pana występuje, lepiej niech idzie gwizdać, ma na pana zły wpływ.Kocik to też nie jest dobry pomysł.Panią Arletę też przestańcie naśladować-pisząc w jej imieniu różne artykuły >bo to strasznie śmieszy.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »