20 Październik 2020 imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Wielka zmiana dla palaczy, to już dziś!

Dodano dnia: 20-05-2020 09:38| Komentarzy: 0

To właśnie dziś ze sklepowych półek całkowicie znikają papierosy mentolowe (jak i te z kapsułką). Jak się okazuje, mimo że 42% z 9 milionów palaczy w Polsce wybiera ten rodzaj papierosów – tylko niecała połowa z nich jest świadoma co się właściwie dzieje. 

 

Zgodnie z wchodzącą w życie unijną dyrektywą od dziś, czyli od 20 maja, nigdzie na terenie całej Unii Europejskiej nie kupimy papierosów o charakterystycznym mentolowym aromacie. Według autorów nowych przepisów, zmieniają one smak oraz zapach używki – czyniąc ją atrakcyjną oraz zachęcającą dla osób młodych. Dzięki tej decyzji decydenci liczą na to, że spadnie liczba uzależnionych. Jednak, jak wynika z „Raportu z ogólnopolskiego badania na temat postaw Polaków wobec zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką” opracowanego przez Forum Konsumentów, Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. Aż 81% osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy, jak również zdecydowana większość z nich uważa, że powinni mieć prawo samemu decydować, jakie papierosy chcą palić. Niemal 90% ankietowanych nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie dyrektywy unijnej. Około połowa przepytanych, która paliła mentole, deklaruje, że przestawi się na zwykłe papierosy, a co piąta osoba wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku. Tylko 16% osób zaś rozważa przejście na produkty alternatywne jak np. e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Jednak jak mówił prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas VII Konferencji Naukowej Czasopisma Nowotwory – Debaty Onkologiczne: „(…) produkty bezdymne, które oczywiście mają pewną toksyczność, ale jest ona od 85 do 95 proc. mniejsza niż tradycyjne papierosy. Duża metaanaliza przedstawiona na łamach czasopisma BMJ Tobacco Control wykazała, że produkty podgrzewające tytoń dostarczały tyle samo nikotyny co normalne papierosy. Wynika z tego, że ten narkotyczny aspekt palenia papierosów jest zaspokojony”. Jego słowa poprzeć można decyzją amerykańskiej agencji Food and Drug Administration (FDA), która po dwuletnim audycie badań naukowych podjęła decyzję o dopuszczeniu do sprzedaży na amerykańskim rynku podgrzewaczy tytoniu IQOS, zaznaczając jednak, że wszystkie produkty tytoniowe, w jakiejkolwiek formie, są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. 

Palacze sami muszą zadecydować, jakie podejmą kroki w czasach bez mentoli jednak najlepszym rozwiązaniem jest skończenie z paleniem i zadbanie o zdrowie swoich i bliskich. Dla osób, które już podejmowały walkę z rzuceniem nałogu, dzisiejszy dzień może być przełomowy i życzymy wszystkim powodzenia. 


 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 85

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 195

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »