21 Październik 2019 imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

Pobożność rozumu nie zastąpi, czyli
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 120

Nie wybijać innym zębów, by nie jedli mięsa w Wielki Post<...

czytaj więcej »
 
My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 219

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1385 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Obalili mur berliński

Dodano dnia: 16-11-2011 21:31| Komentarzy: 0

Prawie dwie setki turkowian obejrzało „Alexanderplatz” - jeden z najgłośniejszych w ostatnich latach spektakli poznańskiego Polskiego Teatru Tańca. Przedstawienie odbyło się w ramach miejscowych obchodów Dnia Niepodległości. Za pomocą tańca, do przepięknej muzyki skomponowanej przez Jana Kaczmarka, artyści „opowiedzieli” o trudnym życiu przed rokiem 1989, a także zmianach jakie po nim nastąpiły.

–Starałam się te wydarzenia ukazać w sposób bardzo estetyczny, gdyż temat jest delikatny. Wielu z nas doskonale pamięta tamte czasy i nie chciałam nikogo urazić – opowiadała Paulina Wycichowska, choreografka. Dokładnie dwa lata po premierze spektaklu „Aleksanderplatz”, która odbyła się 11 listopada 2009 roku, na deskach poznańskiego Teatru Wielkiego, artyści zaprezentowali przedstawienie w turkowskiej Hali Sportowej, przy ulicy Parkowej. To już druga wizyta tancerzy z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Trzy lata temu miejscowa publiczność miała okazję podziwiać w ich wykonaniu „Walkę Postu z Karnawałem”.

Jednak tym razem temat spektaklu był o wiele poważniejszy. Inspiracją do powstania dzieła była obchodzona przed dwoma laty, dwudziesta rocznica radykalnych przemian jakie przeszła Europa Środkowa. Stała się ona także okazją do refleksji na temat procesu „transformacji”, który doprowadził do spektakularnego wydarzenia, jakim przed dwudziestu laty, był upadek muru berlińskiego. To był swoisty dialog twórców spektaklu – choreografki Pauliny Wycichowskiej i scenografa Franza Dittricha. Dlatego spektakl ukazuje wydarzenia z dwóch perspektyw - polskiej i niemieckiej. Obie dotyczą zarówno genezy, jak i skutków obu zdarzeń -Wydarzeniom tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku poświęcono dotąd wiele uwagi, zarówno w przestrzeni politycznej i dyplomatycznej, jak i artystycznej, jednak jest to jedyne dzieło wyrażone za pomocą uniwersalnego języka jakim jest taniec – mówiła Wycichowska.

Ukazany jest też czas, kiedy oba narody odzyskały już wolność. Widać wyraźnie, że możliwość podróżowania daje im wiele radości. Możliwość studiowania czy pracy w innym kraju, to głównie dla Polaków duże wydarzenie. Dlatego masowo opuszczają swój kraj. Jednak twórczyni spektaklu ukazuje, że tak naprawdę nie wiedzą co zrobić z tą wolnością, jak dalej żyć.

Muzykę do spektaklu napisał Jan A.P Kaczmarek. Wystąpili w nim: Karina Adamczak-Kasprzak, Urszula Bernat, Katarzyna Kulmińska, Małgorzata Mielech, Karolina Wyrwał, Andrzej Adamczak, Niels Claes, Lukas Leopold, Paweł Malicki, Konrad Stefański i Daniel Stryjecki.

 

Alexanderplatz

 

Aktualności powiązane z galerią
» Obalili mur berliński
 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 17

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 104

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »