20 Kwiecień 2019 imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 0

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Czy na pewno masturbacja zamiast leżakowania?
Dodano 22-03-2019 |
Komentarzy: 442

Atak pana Kaczyńskiego na Kartę LGBT świadczy o kompletnym jej niezrozumi...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1347 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Makary Górzyński do Echa i Pawła Janickiego

Dodano dnia: 11-09-2012 00:00| Komentarzy: 6

Szanowni Państwo,chciałbym przesłać za Państwa pośrednictwem bardzo głębokie ukłony dla Pana Pawła Janickiego, autora wnikliwego i niezwykle potrzebnego studium o zagładzie społeczności żydowskiej z naszego miasta i okolic w okresie okupacji hitlerowskiej. Cykl „Z Turku do Chełmna n/Nerem", publikowany w "Echu", jest w mojej ocenie jednym z najbardziej interesujących projektów historyczno-społecznych, jakie pojawiły się w ostatnich latach pośród publikacji tego typu w całej Ziemi Kaliskiej.

Makary Górzyński do Echa i Pawła Janickiego

Szanowni Państwo,chciałbym przesłać za Państwa pośrednictwem bardzo głębokie ukłony dla Pana Pawła Janickiego, autora wnikliwego i niezwykle potrzebnego studium o zagładzie społeczności żydowskiej z naszego miasta i okolic w okresie okupacji hitlerowskiej. Cykl „Z Turku do Chełmna n/Nerem", publikowany w "Echu", jest w mojej ocenie jednym z najbardziej interesujących projektów historyczno-społecznych, jakie pojawiły się w ostatnich latach pośród publikacji tego typu w całej Ziemi Kaliskiej.

Autorowi jak i Redakcji należą się podziękowania i gratulacje za podjęcie trudnego tematu, jego rzetelne opracowanie i opublikowanie w letnich numerach "Echa...", które jak Czytelnicy pamiętają, nigdy nie szczędziło miejsca dla tego typu opracowań i wypowiedzi.

Historia, tak jak życie, nie jest czarno-biała

Temat getta wiejskiego w Czachulcu pozostawał bowiem dotąd może nie tyle zapomniany, ile w świadomości regionalnej - i szerszej - nieco zmarginalizowany, a wywiady i praca Pawła Janickiego wskazują, że w pamięci lokalnej społeczności jest on niezwykle żywy i staje się przedmiotem różnego rodzaju nawarstwiających się i przenikających wspomnień, opowieści. Od wielu lat, między innymi dzięki krytycznemu namysłowi nad zasadami pisania historii Polski, otwarci na innych historycy i publicyści biorą udział w przepracowywaniu realiów historycznych i społecznych Zagłady Żydów w naszym kraju. Wiemy doskonale, że nic nigdy nie jest czarno-białe, a historia, która takimi barwami zdaje się operować - gra na fałszywych tonach „wielkiej” polityki, prześladując i pomijając ludzką krzywdę, problemy mniejszości i ludzi z danej „wspólnoty narodowej” wykluczonych na mocy arbitralnych decyzji. Więcej przecież, analizy metodologiczne takich historyków, jak Eric Hobsbawm, wskazują już od lat alternatywny ton pisania historii nacjonalizmów i narodów europejskich, które okazują się być w dużej mierze XIX-wiecznymi tworami, bytami stworzonymi przez ideologów, literatów i polityków w trakcie procesów modernizacji. To właśnie w problemach XIX-wiecznego nacjonalizmu widzi się, jako w radykalizacji procesów nowoczesności, część genezy XX-wiecznych wojen i tragedii, w tym Holocaustu.

Konkluzja trudna, ale trzeba ją przyjąć

Konkluzja z ostatniego odcinka tekstu Pawła Janickiego jest jak sądzę, niezwykle symptomatyczna dla podobnych prac analitycznych z innych rejonów Polski: oto mamy obraz niejednoznaczny postaw wiejskiego głównie społeczeństwa, podszytego motywacjami ekonomicznymi, pewnie też nacjonalistyczną retoryką, ale i okrutnymi realiami wojny. Uświadamiamy sobie więc, że Żydów nie tylko denuncjowano w czasie okupacji hitlerowskiej, współpracując tym samym z władzami niemieckimi, ale i mordowano ich po wojnie jako „niewygodnych ocalałych”. Dlaczego tak się działo? Z wielu wspomnień przebijają odpowiedzi, znajdziemy je także w niezwykle sugestywnych pracach takich autorów, jak Jan Tomasz Gross, a w sferze kulturowego „zaplecza” antysemityzmu wiele dowiemy się z książek min. Marii Janion.

Kopalnia żwiru na miejscu egzekucji

Ale jest w konkluzji tekstu P. Janickiego coś jeszcze istotniejszego: oto miejsce ludzkiego poniżenia, cierpienia, hańby, jedno z tragiczniejszych miejsc historii tych ziem, pozostaje do dziś w zapomnieniu, a nawet w profanacji, bo czymże inaczej nazwać kopalnię żwiru na miejscu masowej egzekucji? Czy wynika to z niewiedzy, nieumiejętności, z braku zastanowienia? Z nieustannego w dzisiejszej Polsce przekładania korzyści materialnych nad etykę? Z przypadku?

To jedna z najważniejszych inicjatyw społecznych

Starania o upamiętnienie getta wiejskiego Czachulec oraz o opracowanie jego historii należy uznać za jedną z najważniejszych dziś inicjatyw w powiecie tureckim, ważniejszą może od budowy dróg czy kanalizacji. Piszę „może”, bo pewnie wielu Czytelników przyjmie to z niedowierzaniem. A jednak: przekonuję, że stanięcie oko w oko z realiami naszej niedawnej wspólnej historii, wydobycie z zapomnienia spraw trudnych, ich upamiętnienie, posprzątanie zapomnianych ewangelickich cmentarzy, na których składujemy śmieci - to są sprawy ważniejsze od doraźnych potrzeb konsumpcji, bo dotykają one podstaw społecznego funkcjonowania: świadomości, sfery etyki, fundamentów, na których społeczeństwo mogłoby budować swoją teraźniejszość i przyszłość. Jako że podobno w naszym kraju dominuje religia katolicka, tak mieszkańcy Turku i okolic doskonale winni wiedzieć, że solidny dom można budować jedynie na skale, nie na piasku, a więc: budować na prawdzie. A ona wymaga spojrzenia wstecz i powiedzenia sobie kilku trudnych rzeczy.

Paweł Janicki nam w tym niezwykle pomaga, podobnie jak i Redakcja „Echa...”; stąd moje serdeczne podziękowania i pytanie - jak mogę pomóc w realizacji projektu upamiętnienia getta wiejskiego w Czachulcu?

Łączę pozdrowienia,

Makary Górzyński


 

Komentarze

Autor: Srinivasaraghavan| Dodano: 12-02-2013 16:36
John pisze:W Ameadryce odraadbiaadnie lekadcji nikogo nie inteadreadsuje. Lobby zbroadjeadniowe wwyyra ile się da, jak będą dostaadwać to będzie kolejna okaadzja do zwiękadszeadnia wydatadkf3w na uzbroadjeadnie. Ten kraj od dawna idzie na zatraadceadnie, aa0Obama jest zbyt słaby aby pogoadnić szajkę za0Waszyngtonu.
 
Autor: Aniołek| Dodano: 26-01-2013 23:36
Znam pana Janickiego i wszystko co pisze o geccie jest prawdą jest potwierdzone wywiadami z osobami co jeszcze żyją i przeżyły ten koszmar.Ja tez zbieram artykuły i wszystko jest zostawiane córce.
 
Autor: dd| Dodano: 17-09-2012 20:53
Nestety wiele błędów i wypaczeń znalazłem w tekstach Janickiego.
Autor: ddd...| Dodano: 17-09-2012 22:19
Hehehe, dobre - socjalizm tak, ale błędy i wypaczenia - NIE:-) piękne staropolskie powiedzenie.A mnie się teksty Janickiego podobały,przede wszystkim dlatego, że były.A ten tylko, co nic nie robi - nie popełnia "błędów i wypaczeń"
 
Autor: gi| Dodano: 14-09-2012 00:10
Ale to chyba nie koniec?Bo to własciwie dla na prawie że dokument. Zebrane w jednym.Już sobie zrobiłam zszywke i odłożyłam dla przyszłych pokoleń.
 
Autor: Turkowianin K| Dodano: 13-09-2012 16:51
Bardzo ciekawa seria artykułów .Podobne tematy o żydach z getta w Łodzi byly podane w 2 ost.tyg.Angora .Polecam Przewodnik TURystyczny ,,Szlakiem TURa. ,, Istoria magistra Witae .Najlepiej konno.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

XX festiwal szkolny "Plama"
W dniu 20 marca w sali MDK odbył się XX Festiwal Szkolny PLAMA. Po raz pierwszy wystąpiły na Festiwalu szkoły z gminy Turek.
zobacz galerię »
 
Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »