26 Maj 2020 imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Centrum z ludzkim obliczem, ale czy o czymś nie zapomnieliśmy?

Dodano dnia: 30-10-2012 00:00| Komentarzy: 8

Turkowianie tak widzą starówkę

Zmniejszenie ruchu na starówce, przestrzeń otwarta dla pieszych i rowerzystów, a także pozostawienie funkcji handlowo-usługowo-mieszkalnej - to chyba najważniejsze założenia dokumentu, jaki udało się wypracować turkowianom pod okiem koordynatorki i urbanistki Dagmary Milczyńskiej-Hajdy

 

„Program funkcjonalny i architektoniczno–przestrzenny dla publicznych przestrzeni centralnego obszaru miasta Turku” – dokument o tej nazwie to wynik pracy turkowian, którzy podczas warsztatów wypracowywali kompromis pod okiem koordynatorki i urbanistki Dagmary Milczyńskiej-Hajdy. Program będzie stanowił bazę do przygotowywanych na konkurs (ten ma zostać ogłoszony w ciągu 6 tygodni), konkretnych koncepcji zagospodarowania najważniejszej części miasta.

Czas na koncepcję

Podczas ostatniego spotkania podsumowującego, autorka przedstawiła 22-stronicowy program, który zawiera najważniejsze wnioski z dwóch debat programowych, a następnie prac warsztatowych. Na tym spotkaniu burmistrz Zdzisław Czapla zapowiedział, że główną nagrodą w konkursie będzie 40.000 zł. Dodatkowo konkurs ma być tak przygotowany, by najlepsza koncepcja mogła zostać wykorzystana bez przetargu do stworzenia ostatecznego projektu. Jednak o pieniądzach, o konkretnej sumie jaka byłaby potrzebna na wcielenie projektu w życie i ewentualnych dotacjach burmistrz bał się mówić nawet w przybliżeniu. Z pewnością główna nagroda może przyciągnąć kilka biur projektowych i skłonić je do wysiłku. Czy jednak wszyscy już zapomnieli, że w 2007 roku podobny projekt był już przygotowany przez krakowskie biuro „Limba”? Czemu nie dyskutowaliśmy wokół już zrobionego projektu z opisem, za który już zapłaciliśmy? Może dlatego, że wówczas takie konsultacje społeczne nie zostały zainicjowane, przez co projekt nie miał szans na zdobycie dodatkowych punktów przy staraniach o dotacje na jego realizację.

Czy turkowianom udało się sięgnąć wyobraźnią dalej niż za 5 lat? Przeczytasz w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

 

Komentarze

Autor: Jerzy| Dodano: 30-10-2012 17:15
Nie informujecie o parkingach na rynku,czy pozostawiono tylko nieliczne czy wymazano wszstkie. Byłem na początkowych spotkaniach, większośc dyskutantów opowiadała się za pozostawieniem parkinów w tej liczbie jaka jest obecnie. Bez parkingów nie będzie rozwijał się handel i usługi. Może chodzi o to aby wyrzucić funkcję usługowo- chandlową z rynku, która sama przeniesie się w rejony gdzie będą parkingi.Na pustym placu można urządzać np.wesela lub wyścigi rowerowe, ale to już nie będzie "salon Turku". Informacje miejskie też nie podają konkretów. Boją się informować podatników, że postulaty większości zostały sprytnie zmanipulowane. Specjalistka od pustych placow zrobiła swoje, za to jej płacą.
Autor: do Jerzego| Dodano: 16-11-2012 00:01
Panie Jerzy, myślę, że do końca to jeszcze nic nie wiadomo.To były tylko założenia do sporządzenia ewentualnej koncepcji. Zresztą.. droga do realizacji długa, więc nie czekajmy na zmiany w najbliższej przyszłości. To źle, czy dobrze? Nie wiem.
 
Autor: zatroskany| Dodano: 30-10-2012 11:16
Burmistrz pracuje na przyszłe wybory. Będzie chwalił się dotacjami na renowacje, a jeśli niewłaściwe działania tej przebudowy zniszczą dorobek z dziesiątków lat wielu podatnikow Turku- to już "mały wypadek" przy pracy. Nikt w Urzędzie nie dba o podatników, liczy się tylko własna kasa.
 
Autor: turkowianka| Dodano: 30-10-2012 10:11
Pozostawienie funkcji handlowo-usługowej,a uciążliwy dojazd do centrum i mniej parkingów. Te postulaty wzajemnie się wykłuczają. Zniszczycie naszą malowniczą starówkę. Rynek będzie pustym placem do wyścigow na wrotkach, a kawiarenki nie powstaną bo nie zarobią na siebie.
Autor: Turkowianko| Dodano: 31-10-2012 08:10
Turkowianko, trzeba było być na konsultacjach i zgłosić swoje uwagi. A jak nie byłaś to teraz nie masz prawa głosu.
 
Autor: obywatel| Dodano: 30-10-2012 09:50
co morze paru sobie w obrazić Panie Władku co pan ta,robi ale w prasie pan jest co za was ale z pana konsultant pozdrawiania
 
Autor: turkowianin| Dodano: 30-10-2012 08:16
Nie wiedzieliśmy, że w tej "konsultacyjnej szopce" chodziło o zdobycie dodatkowych punktów przy staraniach o dotacje. Myśleliśmy,że to o potrzeby mieszkańców idzie. Turkowianie zapracowani, na spotkaniach w MDK Garstka - sterowana przez prowadzącą - specjalistkę od wyludniania placow. Do centrum będzie trudniej dojechac, mniej parkingów na starówce, a Turek rozbudowuje się, brak komunikacji miejskiej wymusza dojazd samochodami.
Autor: do turkowianina| Dodano: 30-10-2012 11:44
Przepraszam, ale każdy mógł przyjść i zabrać głos. Tak wybralismy nie uczestniczac w debacie, więc buzie na kłódkę teraz
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »