28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Gdy litera prawa jest listkiem zasłaniającym arogancję władzy burmistrza

Dodano dnia: 04-03-2011 00:00| Komentarzy: 9

17 lutego 2011 – na wniosek burmistrza Zdzisława Czapli Rada Miejska podejmuje decyzje o pomocy finansowej dla targanego konwulsjami PKS-u w postaci miliona pożyczki oraz umorzenia 430 tys. złotych i zamiany ich na dodatkowe akcje spółki.

19 lutego – Idąc za sugestią burmistrza Czapli Rada Nadzorcza PKS SA w Turku przeforsowuje decyzję o powołaniu drugiego członka zarządu spółki.

3 marca – z inicjatywy 10 radnych zwołana zostaje nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której nie pojawia się burmistrz Czapla, prezes Skonieczny i przewodniczący Rady Nadzorczej Jan Marciniak.

Program nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej sprowadzał się w zasadzie do dwóch merytorycznych punktów: a - prezentacji informacji prezesa PKS SA ostanie finansowym spółki na podstawie bilansu za 2009r.; i wstępnego bilansu za rok 2011. b – przedstawienia i analiza programu naprawczego spółki. W reakcji na to Klub Radnych PiS/TS ustami Dariusza Jasaka i powołując się na opinię prawną uznał, że „Proponowany porządek obrad i przedstawiony projekt uchwały są próbą upolityczniania działania spółki PKS i narusza kompetencje ustawowe organów spółki”. A w konsekwencji uznanie treści proponowanego porządku sesji za „naruszenie zasad praworządności”. -Zarówno przeforsowanie przez burmistrza Czaplę decyzji o komunalizacji PKS-u, jak i niedawne udzielenie pomocy finansowej firmie zapadało w ciemno, bo nikt z radnych nie widział na oczy żadnych dokumentów o stanie spółki. Dzisiejsza sesja jest tylko kolejnym przykładem jawnego lekceważenia przez burmistrza Czaplę mieszkańców Turku, jak i Rady jako ich przedstawiciela – zaistniała w czwartek sytuację ocenił radny Antosik, w konkluzji pytając: –Czy taka postawa lekceważenia nie zmierza przy okazji do zrzucenia przez pana burmistrza odpowiedzialności za ewentualny upadek PKS-u na Radę Miejską?

Z kolei radny Marian M. Marczewski zgadzając się z częścią prawnych zastrzeżeń co do treści programu obrad zwrócił się do przybyłych na sesję związkowców: –Chciałbym żebyście państwo w swoim sumieniu odpowiedzieli na pytanie – Do czego chce się turkowską Radę sprowadzić? Dzisiaj możecie państwo zobaczyć jak to w rzeczywistości wygląda. Bo naszym zdaniem nie można doprowadzić do sytuacji, że to jest parodia Rady Miejskiej. Mimo, że robimy wszystko, żeby w najmniejszym stopniu nie naruszać kompetencji pana burmistrza, ani w niczym im nie uchybić. Ale czy ma być tak dalej, że Rada Miejska ma jedynie biernie akceptować pomysły pana burmistrza, i w efekcie „w ciemno” przekazywać olbrzymie środki PKS-owi? Tym samym zmniejszając kwoty na inne, ważne cele społeczne – zauważał radny.

Kolejnym gestem dobrej woli większościowej koalicji w RM była zmiana w retoryce uchwały, która po przegłosowanej poprawce przyjęła formę jakiejś wiernopoddańczej gramoty, przypominającej kształtem dziewiętnastowieczne uniżone petycje poddanych Prywiślańskiego Kraju do cara Wszech Rusi.

Ale widocznie już tak musi być, gdy koślawą literę prawa traktuje się jak figowy listek mający nieudolnie przysłaniać nagość arogancji władzy. W tym przypadku arogancję władzy burmistrza Czapli.

 

Komentarze

Autor: 53qty| Dodano: 14-03-2011 17:20
zgadujcie dalej kto dodtanie posadę ... :-)w pks
 
Autor: strutek| Dodano: 07-03-2011 20:39
komentujący musi się podpisać, ale autor artykułu nie raczy. ale to w sumie logiczne, bo to rzadki wypadek, kiedy sam tekst ma niższy poziom niż przysłowiowe komentarze na onecie.
 
Autor: eryk| Dodano: 07-03-2011 14:44
dziwięsię radnym po-rip-sld, że się rzucaja i mówią w imieniu mieszaknców miasta turku, że troszczą si o stan miasta.... a gdzie byli gdy podnosili sobie diety - wtedy stan miastabyl stabilny wart takiej grabieży.
 
Autor: kilogram| Dodano: 05-03-2011 23:23
gram jesteś na haju czy po psychotropach, w naszym mieście jet kilku znanych świrów ale objaił się jakiś nowy gram. nikt nie głosował w ciemno za pks a właśnie marczewski od początku sprzeciwiał się pożyczce dla pks ale inni mówili, że trzeba pomóc tej firmie. marczewski jako jedyny powiedział związkowcą bolesmną prawde, że pks to jedna z wielu firm i więcej pieniędzy nie dostanie. czapla robi wszystko żeby za upadłość pks obwinić radnych czy tego głąbie nie widzisz. trzeba chodzić na sesje i słuchać palancie.masz gram ale mózgu
 
Autor: gram| Dodano: 05-03-2011 11:40
co tak naprawdę "przymusiło" marczewskiego do głosowania w "ciemno" za pożyczką dla pks ? o czy rozmawiali w kuluarach sesji 11 lutego burmistrz czapla i radny marczewski? dlaczego po tej rozmowie marczewski radykalnie zmienił swoje stanowisko? czy przedmiotem rozmowy było stanowisko wice prezesa dla dzieciątkowskiej ? dlaczego po raz drugi marczewski zmienia zdanie i tym razem jest przeciwko wice prezesowi? czy powodem wolty marczewskiego jest fakt pojawienia się na giełdzie nazwiska bestwina ?wystarczy chwila zastanowienia i wnioski są na tacy? c'est la vie - takie jest życie
 
Autor: andrzej| Dodano: 04-03-2011 20:12
kupić kangur niech robi za samochody trasy czy radzenie nad pks to bzdura gdzie potyka odstaje od normalności zostają rzucone w grze tylko kości
 
Autor: fj| Dodano: 04-03-2011 19:21
wice prezesem ma zostać dzieciątkowska -pieścik. straciła pracę w agencji to trzeba to jakość zrekompensować. marczewski się zgodził i obiecał już więcej czapli nie szturchać
 
Autor: to ja| Dodano: 04-03-2011 17:46
no i pewnie w zarządzie zasiądzie "osoba zaufana" burmistrza a miasta na takie wydatki nie stać, przecież pensyjka członka zarządu dość solidnie przewyższa średnią krajową.
 
Autor: antyrychuizdzichu| Dodano: 04-03-2011 16:18
czyli dwa dni po tym, jak miasto dało kase, znlazł się już pomysł na jej rozdysponowanie, czyli na jakiegos poplecznika czapli w zarządzie pks... szybki jest ten nasz burmistrz..
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »