25 Maj 2020 imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Kopalnia w adwentowym czasie

Dodano dnia: 02-12-2012 00:00| Komentarzy: 5

Turkowska Barbórka 2012

Niby jeszcze wszystko odbyło się po staremu, czyli na początek uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Barbary, niby pełen gracji, w szumie kolorowych pióropuszy oraz pocztów sztandarowych, przemarsz do klubu Barbórka, a tam wręczanie górniczych szpad i kordzików. Choć już nie 4, a drugiego grudnia, czyli w minioną niedzielę i w dalekiej od spokoju atmosferze wyczekiwania.

Co burmistrz Zdzisław Czapla, nawiązując do właśnie rozpoczynającego się w kalendarzu katolickim Adwentu, ujął trafnie w swoim okolicznościowym wystąpieniu: -Kopalnia jest w okresie takiego Adwentu, czyli oczekiwania na przyjście nowego.

Co prawda, jak mówił Piotr Rybarski, prezes PAK KWB Adamów, już 2012 rok był dla adamowskiej kopalni najtrudniejszym w jej dziejach. A to za sprawą powszechnie znaną - braku węgla. Zaniechania poprzednich lat kładą się teraz cieniem na działalności kopalni i jej perspektywach. Spadek tegorocznego wydobycia węgla o niemal milion ton, przy jednoczesnym zdjęciu nadkładu o 18 proc. więcej niż w roku 2011 nie może napawać zbytnim optymizmem. Bo jak wiadomo, zdejmowanie nadkładu to jeden z kluczowych generatorów kosztów firmy żyjącej przecież ze sprzedaży węgla. I choć, jak mówił Rybarski, oczekiwaniem nowego właściciela jest powrót do wydobycia na poziomie 4,5 mln ton i wyżej, to czy kopalnia najgorsze ma za sobą? Zdaniem prezesa takie stwierdzenie byłoby zbyt ryzykowane, bo skala wyzwań jest ogromna. Nowa rzeczywistość przedsiębiorstwa, to nie tylko zmiana własnościowa, ale i fakt, że po oficjalnym zakończeniu prac na odkrywce Władysławów KWB Adamów jest już kopalnią z dwoma jedynie odkrywkami.

Więcej w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

Komentarze

Autor: górnik| Dodano: 07-12-2012 07:02
Adwent to czas nadzieji
Autor: vx| Dodano: 08-12-2012 01:12
Nadziei?Ale na co? Że pan Bóg da rozum?Chyba za późno, wszyscy staliśmy w kolejce po kasę,kiedy Wszechmocny rozdawał szare komórki...
 
Autor: YUKa| Dodano: 06-12-2012 08:13
Przecież w Turku nie ma prawdziwych górników! Prawdziwy Górnik to 8 godzin pod ziemią fedruje i wychodzi czarny jak diabeł.
 
Autor: maleńka zaduma| Dodano: 06-12-2012 01:21
 Górnikom co odeszli - Jest w piersi mojej cichy grób, Żaden go kwiat nie stroi ł żaden tam nie leży trup w śmiertelnej swej ostoi... Nie dzwoni nad nim dzwonów spiż, Nie ciężą ziemi bryły; Nie sterczy kamień ani krzyż u cichej tej mogiły... Tylko w nią zapadł promień ten, Co złocił moje życie... Tylko w niej leży cichy mój sen i ufne serca bicie. Maria Konopnicka
 
Autor: xz| Dodano: 05-12-2012 18:48
pan burmistrz to nam wieczny adwent zapewnił...
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »