28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Zmierzch Turku...

Dodano dnia: 26-02-2013 00:00| Komentarzy: 14

1768 dni do zamknięcia 5 bloków węglowych elektrowni „Adamów”czyli…

Stare dziennikarskie powiedzenie głosi: najpierw jest to co ludzie chcą usłyszeć, następnie to w co chcą wierzyć, a dopiero potem jest prawda.

Ta teza zdaje się potwierdzać na przykładzie naszego regionu – w miarę upływu lat, im bliższy jest termin zakończenia eksploatacji kopalni i ostateczny termin wyłączenia elektrowni, tym mieszkańcom trudniej pogodzić się z tym faktem. I są w stanie uwierzyć we wszystko, tylko nie w to. Politycy z regionu, którzy zostali przecież wybrani, aby bronić naszych interesów (a ten jest jednym z najważniejszych), również zdają się nie przyjmować tej prawdy w całości, a tym samym łączącej się z nią odpowiedzialności. Ich zabiegi, lobbowanie na rzecz przemysłu węglowo-energetycznego w regionie, czy nakłanianie „góry” do inwestycji w tę gałąź były znikome, wręcz niezauważalne. Nasza gazeta z kolei wielokrotnie publikowała materiały podważające myślenie magiczne w tym temacie: „jeśli problem nie zostanie wypowiedziany, to nie znaczy, że zniknie”.

W połowie lat dziewięćdziesiątych na lekcjach geografii Witolda Wojciechowskiego w liceum młodzież uczyła się, że węglowa przyszłość regionu jest policzona. Okazuje się, że podawane wtedy szacunki, określające zasobność złóż na około 25 lat, potwierdzają się (w gminie Brudzew węgla ma wystarczyć do 2023 roku). Jak na razie, do tych wiadomości najbardziej konsekwentnie podchodzi spora grupa młodzieży, która wyjeżdża na studia i swoją opinię wyraża w najbardziej dosadny sposób, czyli przez brak powrotu do regionu, gdzie „nie ma przyszłości”.

Czekając na konkrety

Na wiele pojawiających się co do przyszłości pytań nie chciał na razie udzielić odpowiedzi, pytany, burmistrz Zdzisław Czapla. „Co z ciepłem dla większości mieszkańców miasta, kiedy za niespełna pięć lat wyłączona zostanie elektrociepłownia? Patrząc na to w jakim tempie realizowana jest budowa gazociągu przechodzącego przez powiat, władze spółki energetycznej na pewno poważnie rozważają inwestycję w oparciu o ten surowiec. Jeśli wytwarzana i sprzedawana będzie energia elektryczna, ceny za dostarczane ciepło niekoniecznie musiałyby dramatycznie wzrosnąć. Wszystko to jednak spekulacje. Nam odpowiedź burmistrza, że -ciepło to zawsze jakieś będzie nie wystarcza. Będziemy pytać. Kiedyś burmistrz Czapla powiedział, że „zmiany są dobre ale stabilizacja lepsza” – dlaczego więc o tą stabilizację w najważniejszym dla naszego regionu sektorze przez ostatnią dekadę nie walczył? Czyżby z góry uznał, że walka będzie przegrana? Na wydanym w zeszłym roku na DVD filmie promującym kopalnię burmistrz podkreśla, że „kopalnia była najważniejszym czynnikiem miastotwórczym”....

31 12 2017 - tyle czasu w energetyce to już "jutro" !

Więcej w najnowszym wydaniu Echa Turku...

 

 

Komentarze

Autor: turkowianin z urodzenia.| Dodano: 31-03-2013 12:57
Smutne to wszystko, a pamiętam kiedy na otwarcie elektrowni Adamów przyjechał Spychalski były minister obrony narodowej.
 
Autor: tadek| Dodano: 16-03-2013 15:24
To nie jest ocena rzeczywistości,to frustracja,że nie został dyrektorem ,Albo kimś równie ważnym
Autor: mej| Dodano: 19-03-2013 17:29
proszę nie przerzucać projekcji własnych aspiracji na innych, swoją drogą to pokazuje jaki jest kres ambicji na naszej prowincji: zostać dyrektorem. W tym stylu to świetlana przyszłość rejonu jest zapewniona
 
Autor: OK.| Dodano: 11-03-2013 21:38
Bardzo dobra, rzetelna ocena rzeczywistości.Tata niech się uczy od syna.Gratulacje dla p. Michała Jarka.Kiedy następny temat. Tak trzymać.
 
Autor: exFriend| Dodano: 06-03-2013 11:36
Rozsądny głos. Muszę się zgodzić Z autorem artykułu. WIELKI KONIEC...ZBLIŻA SIĘ, ZBLIŻA SIĘ.Niestety to chyba wołanie na puszczy. Obecna sytuacja w Turku i zachownie włodarzy przypomina bal na Titanicu
Autor: KSU z Ustrzyk| Dodano: 07-03-2013 00:28
a Turek jest w istocie trochę jak wschodnia Polska
 
Autor: full| Dodano: 04-03-2013 22:31
A gdzie zegarek???
 
Autor: Ekologia| Dodano: 27-02-2013 15:23
Jaki zmierzch w Turku ? Wszędzie widno całe noce.Niepotrzebne nocne oświetlenie na terenie TSI ,w Parku Miejskim itd.Kto za to odpowiada.Naciąga Nas mieszkańców na koszty.Jak to ma się do cen smieci w Turku.
 
Autor: nn| Dodano: 27-02-2013 08:10
Jeśli to co jest sednem dziennikarstwa czyli krytyka nazywa się patologią ..... Decydenci winni podejmować ałaściwe działania. To chyba oczywiste.
 
Autor: MMMM| Dodano: 26-02-2013 22:01
Andrzej,Jarek najmądrzejszy to niech powie co robić a nie filozofuje w tych swoich artykułach. Dziennikarz jest zawsze dobry w krytykowaniu ale jak to robi od 1998 roku to jest to już patologia.
 
Autor: jam| Dodano: 26-02-2013 21:09
Dłużej Turka jak gryzipiórka
 
Autor: kopacz| Dodano: 26-02-2013 16:41
Burmistrz ,wiele lat pracował w kopalni,gdzie wiele osiągnął wraz z załogą.Teraz jest czas tych co w kopalni , co w elektrowni .Niech pokażą co potrafią,a redakcja niech ich wspiera ,jeśli potrzfi
 
Autor: nn| Dodano: 26-02-2013 09:31
Uzurpowanie sobie przez biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnieniami dla dziennikarzy prasy prywatnej, dlatego jakich poglądów nie miałby Pan Jarek to i tak lepsze to niż np INFO
 
Autor: ee| Dodano: 26-02-2013 07:43
Jarek powieś się. Zrób to pierwszy a za tobą my pójdziemy. Ale ty zrób to pierwszy, daj nam przykład jak Bonaparte.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »