28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czy oświata pogrąży powiat

Dodano dnia: 09-04-2013 00:00| Komentarzy: 1

W poszukiwaniu brakującego miliona

Od momentu przywrócenia instytucji powiatu to szpital był w naszym przypadku najbardziej drażliwym problemem. A kondycji finansowej miejscowej lecznicy władze i radni powiatu poświęcali najwięcej uwagi i... dosłownie ostatni grosz. Co innego podległa powiatowi tureckiemu oświata ponadgimnazjalna. W tym przypadku kolejne ekipy rządzące powiatem tureckim były wręcz w sytuacji komfortowej.   Tymczasem ta złota (czy raczej pozłacana) epoka oświatowej beztroski powiatowej władzy właśnie dobiegła końca. Bez trudnych i szybkich decyzji to właśnie oświatowe finanse mogą definitywnie pogrążyć tę pokraczną i niewydolną instytucję, jaką od początku był powiat

 

Podzwonne dla powiatu

W ciągu minionych czternastu lat istnienia powiatu tureckiego radni tylko jeden, jedyny raz poważniej zajęli się problematyką oświaty na poziomie ponadgimnazjalnym. Czyli obszarem edukacji podległym powiatowemu władztwu. Tymczasem roczne wydatki naszego powiatu na podlegające mu instytucje oświatowe przekraczają 30 mln złotych, co zawsze stanowiło grubo ponad 40 proc. całego budżetu. W tym miejscu nieodparcie nasuwa się pytanie: Dlaczego kolejne ekipy tak niechętnie podejmowały problem o tak znaczącym finansowo ciężarze gatunkowym?

Najprostszej odpowiedzi na tak postawioną kwestię udzielili autorzy omawianego już na tych łamach raportu zatytułowanego – „Analiza systemu oświaty w powiecie tureckim”. W dokumencie tym czytamy m. in.: „W powiecie tureckim funkcjonują trzy publiczne szkoły ponadgimnazjalne i liczba ta zaspakaja subregionalne potrzeby. Ta historycznie ukształtowana relacja sprawia, że powiat turecki z pewnym odroczeniem w czasie zaczyna odczuwać problemy finansowe związane z prowadzeniem oświaty.” (podkreśl. ET). Ano właśnie – z pewnym odroczeniem. Tyle że czas owego odroczenia właśnie minął. Symbolicznym podzwonnym dla epoki finansowej beztroski w powiatowej oświacie stało się marcowe pismo z Ministerstwa Finansów, w którym władze powiatu tureckiego zostały poinformowane o zredukowaniu tegorocznej kwoty przypadającej z tytułu subwencji oświatowej o 560 tys. złotych. Wprawdzie już wcześniej w gabinetach starostwa nieśmiało przebąkiwano, że do zamknięcia budżetu oświatowego może powiatowi brakować ok. pół miliona, ale problem z niechęcią pomijano. Po wspomnianym piśmie z MF kwestii finansowych kłopotów czekających powiat dalej już nie dało się zamiatać pod dywan. Bowiem trudno byłoby lekceważyć ponad milionową lukę w finansach powiatowej oświaty.

Dlaczego dalej już się tak nie da - czytaj w najnowszym wydaniu Echa Turku

 

 

Komentarze

Autor: gość| Dodano: 09-04-2013 20:44
No cóż o tym, że idzie niż było wiadomo od kilkunastu lat i żaden dotychczasowy starosta, członek zarządu ani radny powiatowy nie myślał co będzie jak w końcu w powiecie tureckim jak i w innych powiatach subwencji oświatowej zacznie brakować. Wszyscy cieszyli się, że co roku z subwencji oświatowej można coś wykorzystać na inne cele. Za pieniądze zdjęte z oświaty można było już dawno wybudować nie tylko salę gimnastyczną przy technikum ale i przy liceum.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »