25 Maj 2020 imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Turek w planach niemieckiego okupanta

Dodano dnia: 30-07-2013 11:16| Komentarzy: 6

 

 

W trakcie niedawnego porządkowania archiwum turkowskiego Urzędu Miejskiego natrafiono na interesujące znalezisko. Stanowi je bardzo szczegółowa dokumentacja budowlana i urbanistyczna Turku pochodząca z okresu II wojny światowej. Odnalezione ok. 180 dokumentów, z jednej strony precyzyjnie opisują ówczesny stan głównych budynków w mieście i na terenie powiatu, a zarazem ilustrują zamiary okupanta wobec Turku. - Będzie to znakomite uzupełnienie dla tzw. Archiwum Igły - jak podkreśla dyrektor turkowskiego Muzeum, Bartosz Stachowiak.

 

 

 

 

Dotychczas sądziliśmy, że niemiecki okupant zostawił nam w spadku przede wszystkim ok. 3800 fotografii składających się na tzw. Archiwum Igły. Ale po niedawnych porządkach w miejskim archiwum okazuje się, że jest jeszcze coś. A mianowicie, ok. 180 planów budowlanych i map urbanistycznych, które to dokumenty sporządzone w okresie od grudnia 1939r. do listopada 1944r. Czyli w ciągu pięciu lat okupacji niemieckiej. Na odnalezione dokumenty składają się bardzo szczegółowe plany głównych obiektów zarówno w Turku jak i na terenie powiatu tureckiego oraz projekty budowy i przebudowy całych kwartałów naszego miasta, jakie powstały na deskach kreślarskich ówczesnych architektów i urbanistów niemieckich.

Czytaj str. 3

 

 

 

Komentarze

Autor: Turkowianin| Dodano: 24-08-2013 10:29
Za Urzędem Starostwa w czasie II Wojny Światowej .wykopano dwa stawy.Trzeci staw był przy dawnym Browarze ,GS-ie ,póżniejszej janiakówce. Czwarty w starej części Parku Z.S.Piąty pobudowano w czasach władania budownictwem w U.M. dzięki staraniom P.P. Kubiak i Bukowiecki . Stawy były ze sobą połączone kanałem wodnym .Dlaczego w latach 90-tych ub. wieku zasypano trzeci śmieciami trzeci staw przy ul Gorzelnianej ,kto dał takie prawo Mistrzowi Budowlanemu .
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »