31 Maj 2020 imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Nie róbmy z Turku miasta emerytów i rencistów

Dodano dnia: 21-01-2014 17:34| Komentarzy: 4

Ryszard Rychlik, prezes Profim o szansach i wyzwaniach rozwojowych

Widok pobliskich kominów Elektrowni „Adamów” jaki rozpościera się z okien gabinetu prezesa „Profim” jakby skłaniał do stwierdzenia, że jest to wręcz wymarzone miejsce do snucia refleksji na zjawiskiem pod tytułem – Nieuchronny zmierzch przemysłu paliwowo-energetycznego w Turku i okolicy. 

W tym momencie nie sposób nie zapytać o skutki, szanse i zagrożenia wynikające z takiego rozwoju sytuacji. Zwłaszcza, że pytanie adresowane jest do szefa i twórcy jednego z największych przedsiębiorstw w mieście i regionie. Słowem, o refleksję w tej sprawie prosimy jednego z kapitanów gospodarki w powiecie. 

Ryszard Rychlik: Naturalnie, trudno nie dostrzec nieuchronnego kresu branży paliwowo-energetycznej w regionie. Jeśli zaś chodzi o konsekwencje. Z pewnością w niektórych przypadkach będzie to oznaczać koniec życia z tzw. renty surowcowej. Problem ten dotknie choćby część samorządów tzw. gmin kopalnianych, na których konta przez całe dekady wpływały grube miliony z tytułu rozmaitych podatków, danin i opłat uiszczanych przez kopalnie i elektrownię. Jednocześnie byłbym daleki od demonizowania zagrożenia kojarzonego ze zmierzchem tej branży. Mówiąc wprost – Nie bójmy się tak panicznie, że w przyszłości nie będzie u nas kopalni i elektrowni.

ET: W lokalnej społeczności nie jest to jednak powszechna opinia. Trudno więc nie zapytać o argumenty, które mogłyby rozwiać sceptycyzm, jeśli nie pesymizm w zapatrywaniach na przyszłość miasta i regionu?

R.R. Sprzeciw wobec pojawiających się u nas wręcz apokaliptycznych wizji przyszłości po  zamknięciu kopalni i otną przyczyną tej słabości jest fakt, że mieszkańcom Konina dość dobrze i wygodnie żyło się w cieniu kopalń, elektrowni, huty alumelektrowni wynika z moich wieloletnich obserwacji życia gospodarczego. 

Weźmy choćby taki Konin. Dlaczego prywatny sektor gospodarki jest tam względnie słaby? Wydaje się, że dość istotną przyczyną tej słabości jest fakt, że mieszkańcom Konina dość dobrze i wygodnie żyło się w cieniu kopalń, elektrowni, huty aluminium elektrowni czy FUGO.

 

Komentarze

Autor: MMMM| Dodano: 24-01-2014 09:35
Prezes Rychlik zrobił z Andrzeja Jarka pięknego "matoła". Jarku Andrzeju zacznij myśleć jak kapitalista a nie jak bolszewik.
Autor: Obserwator| Dodano: 24-01-2014 22:54
Cóż, pan Jarek żyje w innym świecie, odizolowanym od rzeczywistości. Jego świat jest nierzeczywisty, wymyślony przez niego samego.
 
Autor: rozsądny| Dodano: 23-01-2014 20:45
Pan Rychlik ma rację.Przestańcie smucić ,zabierzcie się do pracy
 
Autor: mrv| Dodano: 22-01-2014 07:52
Nie będzie źle, pan Rychlik zdobędzie tańszą siłę roboczą do eksploatacji.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »