28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Walka z wiatrakami w gminie Turek

Dodano dnia: 12-03-2014 14:26| Komentarzy: 2

Gminni radni postanowili się zmierzyć z elektrowniami wiatrowymi. Na przyszły poniedziałek zaplanowano na ten temat debatę publiczną, warto w wziąć udział, bo wbrew pozorom nigdy nie wiadomo, kiedy nam nad głową zaczną szumieć wiatraki.

Problem elektrowni wiatrowych, niczym ferm futrzarskich, dociera do mieszkańców z coraz większą mocą. Jak duża jest to skala, pokazało niedawne spotkanie w gminie Rychwał (powiat koniński), zorganizowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, w którym uczestniczyło ponad 150 osób, również spoza tamtego terenu, w tym grupa mieszkańców gminy Turek. Brak klarownego prawa w tej materii prowadzi do sytuacji, w których nie ma dobrego rozwiązania – ani dla mieszkańców, ani włodarzy gmin, a także dla inwestorów. Bo jak mówi wójt gminy Turek, prawo nie określa podstawowych parametrów tych inwestycji, a społeczności lokalne zdane są na opinie miejscowych instytucji oceniających oddziaływanie inwestycji na środowisko, czyli Sanepidu i regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Te jednak muszą znów kierować się przepisami ustawy, które postawienie ferm wiatrowych uzależnia w zasadzie jedynie od natężenia hałasu wydawanego przez turbiny wiatrowe. W ten sposób zdarza się, że wiatraki lokowane są w niewiarygodnie bliskiej odległości od domów.
Radni gminni już od dawana zapowiadali debatę na temat wiatraków, w końcu zapowiedzi stały się faktem. Odbędzie się ona już w najbliższy poniedziałek, 17 marca, o godzinie 11.00 w budynku Urzędu Gminy. Celem tej debaty ma być próba określenia minimalnych odległości elektrowni wiatrowych. Co miałoby skutkować przyjęciem lokalnego prawa, obowiązującego na tym terenie. W ten sposób mogłyby zostać zablokowane zapędy inwestorów zamiany gminy Turek w jedną wiatrową fermę. A teren gminy jest bardzo atrakcyjny, choćby dlatego, że z każdego miejsca w gminie blisko jest do głównych punktów zasilania.
Nad nowelizacją prawa budowlanego w sprawie elektrowni wiatrowych pracuje także polski parlament. Projekt przewiduje najważniejszą dla mieszkańców zmianę – określa odległość powstawania takich inwestycji na 3 km od zabudowań. I w tym największa nadzieja. ika

 

Komentarze

Autor: ooooj| Dodano: 25-03-2014 12:35
brawo dla glupoty cofnijcie sie do epoki kamienia lupanego.milych zapachow z kominow :(
 
Autor: Energetyk| Dodano: 17-03-2014 09:51
Najlepsze tereny to pod lasam na ziemiach piątej klasy i zwały kopalniane .Tam wyżej to i wiatry ,,lepsze,,
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »