25 Kwiecień 2019 imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 0

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Czy na pewno masturbacja zamiast leżakowania?
Dodano 22-03-2019 |
Komentarzy: 496

Atak pana Kaczyńskiego na Kartę LGBT świadczy o kompletnym jej niezrozumi...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1347 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Turek w defensywie, czyli strategia niezrównoważonego rozwoju

Dodano dnia: 23-03-2011 00:00| Komentarzy: 1

W minionym tygodniu brałem udział w zgromadzeniu sprawozdawczo-wyborczym Związku Miast Polskich, którego nasze miasto jest członkiem. Wnioski, jakie można wynieść z licznych spotkań z przedstawicielami miast podobnych do Turku, jak również wiadomości, jakie docierają do nas od pewnego czasu nie nastrajają optmistycznie.

W Polsce istnieją dwie przeciwstawne strategie dotyczące rozwoju przestrzennego kraju. Strategia zrównoważonego rozwoju i strategia metropolitalno-dyfuzyjna. Pierwsza z nich zakłada, że poszczególne części kraju powinny się rozwijać w miarę równomiernie. Tak jak małe dziecko, którego poszczególne części organizmu rozwijają się proporcjonalnie. Druga zakłada szybki rozwój metropolii i przedmieść, aby w następnej kolejności dobro tam nagromadzone przenikało do otoczenia „zalewając” swą dobrocią resztę kraju. Co ma stać się w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Z punktu widzenia społeczności powiatowego miasta takiego jak Turek strategia metropolitalno-dyfuzyjna jest ogromnie niekorzystna. Odległość Turku od Poznania wynosi około 130 km i nim dobro w Poznaniu i okolicy wytworzone przeniknie do Turku upłynie bardzo dużo czasu. Przedtem jednak nastąpi likwidacja szeregu instytucji, biur, urzędów, których obecność jest miastotwórcza. Podnosi prestiż, ale przede wszystkim generuje miejsca pracy, również te dodatkowe, które mają charakter usługowy.

Ileż to różnych kolejnych instytucji zostało w Turku zlikwidowanych? A ile planuje się zlikwidować? Ostatnio choćby WKU, przedtem Kasę Chorych. Planuje się zlikwidować z dniem 1 kwietnia br. Wydział Pracy w Sądzie Rejonowym w Turku, likwidację Urzędu Poczty i utworzenie w tym miejscu agencji pocztowych prowadzonych przez zewnętrzne podmioty gospodarcze (np. sklepy spożywcze, stacje benzynowe, markety). Szczęściem Pan Wojewoda Piotr Florek, którego bardzo cenię za roztropność, wycofał się z zamiaru likwidacji Pogotowia.

Działania podejmowane przez centrum gospodarczo-polityczne mają nie tylko negatywny wydźwięk społeczny (zwiększają bezrobocie) i administracyjny, ale przede wszystkim wpływają na obniżenie rangi naszego miasta. Jakże łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdzie ekspedientka po zapakowaniu produktów spożywczych zajmie się sprzedażą znaczka. Likwidacja Wydziału Sądu Rejonowego w Turku spowoduje z pewnością zwiększenie kosztów dojazdu do miejsca, gdzie takie sprawy będą rozpatrywane, a co za tym idzie utrudnienia dla mieszkańców i, co wydaje się pewne, wydłuży czas oczekiwania na rozprawę.

Jesteśmy zatem miastem, które powinno bronić się przed „zabieraniem” instytucji Państwa, a także instytucji gospodarczych i społecznych. Można sobie przecież wyobrazić, że może zostać podjęta decyzja o połączeniu kopalni Konin i Adamów w jeden organizm gospodarczy. Ile wtedy zostanie straconych dobrze opłacanych miejsc pracy, jak bardzo spadnie ranga naszej kopalni i powiatu tureckiego. Pracownik Kopalni, który pracuje w Kopalni Adamów w Turku, będzie wtedy pracownikiem Kopalni Konin, pracującym np. na odkrywce Adamów.

Dlatego też jako gospodarz miasta zwracam się do wszystkich, którzy wypełniają służbę społeczną na rzecz mieszkańców miasta i powiatu – a zwłaszcza do Pani Poseł reprezentującej nasz region w Parlamencie RP, jak również do Pana Starosty, o zwarcie szyków, by uniemożliwić wprowadzenie rozwiązań, które są dla Turku i powiatu skrajnie szkodliwe. Głęboko wierzę, że tylko wspólne działanie daje szansę uchronienia naszego miasta i regionu przed postępującą prowincjonalizacją.

Burmistrz Miasta Turku

Zdzisław Czapla

PS. Odrębnym problemem jest sytuacja w należącym do miasta turkowskim PKS-ie. Trudno nie docenić troski radnych miejskich o losy tego jednego z ważniejszych w mieście podmiotów. Jednocześnie nie sposób nie dostrzec – choćby po efektach ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej – jak wielkie znaczenie ma polityka i indywidualne ambicje poszczególnych osób w dyskusji nad przyszłością tego zakładu. Pragnę uspokoić wszystkich niecierpliwych, że wspólnie z zarządem przedsiębiorstwa czynimy wszystko, by zgodnie z uprawnieniami właścicielskimi, wyprowadzić sytuację w turkowskim PKS-ie na prostą. Mam nadzieje, że efekty tych prac będą wkrótce widoczne.

 

Komentarze

Autor: zatroskany| Dodano: 25-03-2011 21:47
radni troszczą się o pks... no może. ale ważniejsze pytanie jest, czy burmistrz się o pks troszczy
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

XX festiwal szkolny "Plama"
W dniu 20 marca w sali MDK odbył się XX Festiwal Szkolny PLAMA. Po raz pierwszy wystąpiły na Festiwalu szkoły z gminy Turek.
zobacz galerię »
 
Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »