31 Maj 2020 imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Nie ma sensu odkurzać czapki zawiadowcy

Dodano dnia: 19-08-2014 11:34| Komentarzy: 0

Śmiało można powiedzieć, że przez Turek kolejka już nie przejedzie. Świadkami upadku wąskotorówki są wszyscy mieszkańcy, z bliska przygląda mu się jednak małżeństwo, które wynajmuje dawny dworzec. Gdy przed czternastu laty wprowadzili się do budynku, lokomotywa zabierała jeszcze do wagoników turystów, a zwłaszcza dzieciaki, które 1 czerwca jechały po wąskich torach na biwak. Teraz to co pozostało z szyn, rozkradzionych przez złodziei, porasta trawa i krzaki.

Czy PKP odda kolejkę Kaliszowi?
Starostwo Powiatowe w Kaliszu w 2001 roku otrzymało od PKP kolejkę w użyczenie, bo starosta turkowski, nie wiadomo dlaczego, zrzekł się części znajdującej się na terenie naszego powiatu. Tym sposobem tamtejszy urząd objął pieczę nad całością torów, od Turku przez Słodków, Grzymiszew, Piętno, Smaszew, Zbiersk, Kalisz aż do Opatówka. Wtedy panowało jeszcze przekonanie, że kolejka będzie się rozwijać, bo przecież to duża atrakcja, nie tylko dla miejscowych, ale też odwiedzających Turek. W trasę wąskimi torami jeździli nawet Niemcy odwiedzający turkowskie zakłady. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok zamiast kwitnąć, torowisko i przyległe do niego budynki niszczeją. Starosta kaliski Krzysztof Nosal tłumaczy, że sprawa nie jest prosta, bo od jedenastu lat prowadzone są negocjacje w sprawie przejęcia na własność od PKP zarówno terenów, jak i taboru. -Trudność polega na tym, że PKP żąda od nas wyceny całości majątku, a to bardzo trudne, bo każda śruba musi być policzona – mówi Nosal.
Najpierw oddali, teraz chcą odzyskać?
Większość turkowskich przedsiębiorców uważało, że oddanie kolejki było błędem, bo przecież z powodzeniem mogła w dalszym ciągu wozić towary do Opatówka i nie zgadzali się na taki stan rzeczy, wielokrotnie apelując do władz powiatu o zmianę decyzji. Dlatego też trzy lata po tym, jak ówczesny starosta podjął decyzję o oddaniu kolejki, Zarząd Powiatu Tureckiego rozpoczął działania zmierzające do przejęcia z powrotem części kolei. Jednak i w tym przypadku niewiele w tej sprawie udało się osiągnąć, bo jak wyjaśnia starosta kaliski, wszystko zależy od tego co PKP zawrze w akcie własności. -To nie będzie tak, że oddadzą nam kolej i zrobimy z nią co chcemy. W dokumencie zapisane zostaną warunki, które będziemy musieli spełnić. Dlatego nie wiem czy PKP zgodzi się na to, byśmy przekazali z powrotem część należącą kiedyś do powiatu turkowskiego – dodaje.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »