29 Maj 2020 imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Starosta pozwolił rekultywować, teraz nie pozwala dojechać?

Dodano dnia: 23-09-2014 12:06| Komentarzy: 0

Starosta pozwolił rekultywować, teraz nie pozwala dojechać?Z jednej strony groźba kary za łamanie przepisów drogowych, z drugiej widmo niewywiązania się z podpisanej umowy na rekultywację wysypiska śmieci – przed taką alternatywą stanął niedawno właściciel firmy TOMBET z Kielc, Tomasz Gwóźdź. Jak zapewnia, kiedy wygrał przetarg na prace w Russocicach, w gm. Władysławów, nie wiedział, że jedyna droga dojazdowa do wysypiska ma ograniczenie tonażu do 15 ton. Szybko zwrócił się więc do właściciela trasy, tureckiego starosty, o tymczasowe pozwolenie na przejazdy. I tu zaskoczenie... Nie otrzymał go. –To normalna praktyka w wielu miejscach kraju, pierwszy raz nam odmówiono! – zapewnia Gwóźdź.

Rekultywacja śmieci za pieniądze cioci Unii

W projekcie pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” bierze udział kilka gmin, realizuje go natomiast Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi z Konina. Polega na dwóch dużych zadaniach, pierwszym jest budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, czyli krótko mówiąc spalarni. Drugim zadaniem jest rekultywacja 14 starych wysypisk śmieci, w tym także w gminach powiatu turkowskiego. Całość kosztuje ponad 380 milionów złotych, przy czym ponad 150 milionów wykłada Unia Europejska. Realizacja projektu rozpoczęła się już w 2013 roku, jednak nie wszystko szło zgodnie z planem. Po perturbacjach z pierwszym wykonawcą udało się w końcu zlikwidować składowisko w Cisewie. Ponowny przetarg wyłonił kolejne firmy, które w latach 2014 i 2015 mają do wykonania pozostałe rekultywacje. Kielecka firma TOMBET ma zlikwidować siedem wysypisk: w Rzgowie, Stawkach, Russocicach, Grzegorzewie, Podgórzu, Zielonce i Skulsku. Umowy zostały podpisane, a wykonawca był gotowy do pracy...
Kiedy jednak w sierpniu tego roku maszyny przyjechały do Russocic okazało się, że… droga, warto dodać, że jedyna prowadząca do starego wysypiska, ma ograniczenie tonażu, do 15 ton. –Nasze auta mają od dwudziestu czterech do dwudziesty siedmiu ton. Nie mamy „małych” samochodów, a nawet gdyby, przy takiej ilości ziemi jest to niewyobrażalne. Nie wyrobilibyśmy się do zimy – wyjaśnia właściciel firmy. Przy czym dodaje też, że sama spycharka używana do prac waży 20 ton, zestaw niskopodwoziowy 25 ton, i choćby te maszyny trzeba dowieźć do Russocic. –Dostaliśmy informacje, że nie będziemy mieli problemu z drogami dojazdowymi – zapewnia Gwóźdź.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »