30 Maj 2020 imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

JOWy- z czym to się je

Dodano dnia: 25-08-2015 10:44| Komentarzy: 2

Już 6 września, podczas ogłoszonego w okresie „2 tygodni pracy Komorowskiego” referendum Polacy będą mogli ustosunkować się do kilku istotnych kwestii. Wśród nich będzie można opowiedzieć się za zmianą Ordynacji Wyborczej poprzez wprowadzenie obijających się wszędzie o uszy JOWów. Partie i stowarzyszenia deklarują już czy są za czy też przeciw, ruszają kampanie referendalne i zaczyna się walka o JOWy.

 

Jednak czy przeciętny Kowalski rozumie o czym mowa, czy wie jakie zmiany popiera ugrupowanie z którym sympatyzuje? Wydaje mi się, że nikt nie zadał sobie właśnie tego pytania, a co gorsze nikt nawet nie spróbował wyjaśnić o co chodzi z tymi JOWami.

Zacząć zatem należałoby od wyjaśnienia, iż Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, w skrócie JOW, to rodzaj ordynacji wyborczej, w której mandaty wyborcze uzyskują osoby z największą liczbą oddanych na nie głosów. Krótko i zwięźle można to określić „Wygrywa ten kto ma najwięcej głosów”. 

Obecny system wyborczy - niezrozumiały i niejasny

Moim zdaniem aktualnego systemu uzyskiwania mandatów w sejmie znaczna część społeczeństwa nie rozumie. Ba! Ja interesując się prawem wyborczym, nie w pełni rozumiem zasady obowiązujące w tej dziedzinie i zazwyczaj korzystam z gotowych kalkulatorów. Bo że w pierwszej kolejności liczy się liczba głosów oddanych na listę to rozumiem, że w obrębie listy liczy się liczba głosów oddanych na każdego kandydata - też pojmuję. Nawet rozumiem, dlaczego zawsze tyle szumu o „jedynkę” na liście. Jednak ostatecznie podział mandatów metodą D`Hondta jest dla mnie nie w całości zrozumiały.

Osobiście zawsze popierałem Jednomandatowe Okręgi Wyborcze i podczas referendum zamierzam je poprzeć. Chwała Pawłowi Kukizowi, który podczas wyborów prezydenckich przypomniał kandydatowi PO Bronisławowi Komorowskiemu o tym, że kiedyś ta partia miała takie coś jak JOWy w swoim programie. I pomimo tego że, jak o wielu postulatach, sama partia zapomniała o nich, to w obliczu wyborczej przegranej przypomniał sobie o nich były prezydent.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: Oferta pożyczki pieniędzy| Dodano: 26-10-2015 22:44
Mail: Emmanuellelivet1@gmail.com I otrzymał srebrny Kredytobiorca organizacyjna kredytu Społecznego, który zwrócił się do wszystkich osób, które potrzebują finansowania 1000 euro do 30.000.000 euro wiarygodne nikomu w stanie spłacić z odsetkami na poziomie 3% w skali roku, a okres 1-25 lat, w zależności od wnioskowanej kwoty. Ona zrobić w następujących obszarach: - Financial Loan - Hipoteka - Kredyt inwestycyjny - Auto Loan - Konsolidacja zadłużenia - Przejęcie kredytu - Pożyczki osobiste Utkniesz, zabronione banku i nie mogli korzystać z banków lub lepiej mieć projektu i potrzebuje finansowania, złe wyniki kredytowej lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, pieniądze zainwestować w interesach. ona z jej grupy są w stanie zaspokoić swoich klientów w ciągu tygodnia od otrzymania Twojej dobrze sformułowanego kredytu. Adres: emmanuellelivet1@gmail.com
 
Autor: KS| Dodano: 05-09-2015 12:04
A może zamiast jałowej dyskusji jow-y czy proporcjonalny wybór wprowadzić do konstytucji zapis, że wyborcy mogą w trakcie kadencji odwołać osobę wybraną wtedy napewno bardziej interesowaliby się sprawami ludzi. Wybór dający gwarancję 4 lat pełnienia mandatów bez względu na to jak zostanie wybrany nie spowoduje przywiązania do wyborców.
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »