25 Kwiecień 2019 imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 0

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Czy na pewno masturbacja zamiast leżakowania?
Dodano 22-03-2019 |
Komentarzy: 506

Atak pana Kaczyńskiego na Kartę LGBT świadczy o kompletnym jej niezrozumi...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1347 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

Z Sacałów do Normandii

Dodano dnia: 20-10-2015 19:45| Komentarzy: 1

Ocalić od zapomnienia

Po amerykańskim tryptyku rodzinnym „ocalić od zapomnienia”, opublikowanym na łamach „Echa Turku”, przyszedł czas na ocalenie pamięci o rodzinie siostry mojej matki, Łucji Wiśniewskiej, z domu Pietrzak, którą losy zawiodły po I wojnie światowej z Sacałów do Normandii we Francji.

 

Po wielu latach przygotowań zbierania informacji i gromadzenia materiałów ze zbiorów archiwum rodzinnego, w te wakacje odbyliśmy z synem Szymonem podróż sentymentalną do Dives sur Mer w Normandii i do Paryża. Piękna podróż. W zamyśle odwiedzenie grobu mojej ciotki, zmarłej w 1981 r. było realizacją nie spełnionego nigdy marzenia mojej matki Marianny, zmarłej w 1982, o spotkaniu sióstr. Na grobie złożyliśmy ziemię z Polski. Dzięki sprzyjającym okolicznościom i doświadczeniu poszukiwawczemu z podróży do Ameryki, wizyta zaowocowała również odnalezieniem jedynej żyjącej w Dives sur Mer wnuczki Wiśniewskiej, Lily i jej dzieci. Wielka radość, wzruszenie i łzy. Wspomnienia i opowieści o minionych czasach. Otrzymaliśmy cenne pamiątki rodzinne, wśród których jest też świadectwo ślubu z 1919 r. Łucji Pietrzak i Jana Wiśniewskiego, zawartego w parafii św. Jadwigi w Janiszewie. Unikalny dokument z początków odrodzonego Państwa Polskiego na tym terenie.

Warto przypomnieć, że po I wojnie światowej, jednej z najbardziej absurdalnych i krwawych wojen, Francja straciła wielkie ilości ludzi. Brakowało rąk do pracy, natomiast w młodym Państwie Polskim było ogromne bezrobocie. Na podstawie porozumień pomiędzy rządem polskim i francuskim młodzi mężczyźni i kobiety, szczególnie ze wsi wyjeżdżali „za chlebem” również do Francji.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku rodzina Wiśniewskich osiadła w małym miasteczku Dives sur Mer nad kanałem La Manche. Miasteczko znane jest z tego, że w 1066 r. książę Normandii, Wilhelm Zdobywca stąd wypływał ze swoimi wojownikami na skuteczny podbój Anglii.

Polacy znaleźli tu pracę w jedynej „żywicielce”, fabryce metalurgicznej produkującej miedź. Ciekawostką jest, że pierwszy kabel telekomunikacyjny przez Atlantyk wyprodukowano tutaj, a właściciel huty podarował Ameryce 60 ton blachy miedzianej na budowę Statui Wolności w Nowym Jorku, której konstruktorem jako daru Narodu Francuskiego dla Ameryki był Gustaw Eiffel, ten od wieży Eiffla.

Dzisiaj gmina Dives jest przykładem zrównoważonego rozwoju, dzięki kompetencji władz samorządowych i racjonalnemu likwidowaniu fatalnego dziedzictwa społeczno-ekologicznego owej huty „żywicielki”. Na miejscu tej „żywicielki”, ale i trucicielki, gospodarze miasta zbudowali marinę, nowoczesny port jachtowy otoczony dzielnicą apartamentów i budowli rekreacyjno-kulturalnych. W oparciu o wykwalifikowane kadry ze zlikwidowanej fabryki wybudowano w nowej, przemysłowej dzielnicy zakłady dające pracę mieszkańcom. Zakłady produkujące między innymi części i podzespoły do samochodów wykorzystują nowoczesne technologie, przyjazne środowisku.

Wiele tutaj mogli by się nauczyć nasi samorządowcy, jak rozwiązywać problemy „po węglu”, jak wykorzystać kwalifikacje paru tysięcy pracowników kopalni i elektrowni.

Jak już wspomniałem, odwiedziliśmy również Paryż. Zwiedzanie Paryża, stolicy świata, zaprogramował znający to miasto Szymon. W krótkim czasie jaki mieliśmy do dyspozycji chcieliśmy „być w Paryżu”. W sezonie wakacyjnym (lipiec) odnosi się wrażenie, że cały Świat jedzie do Paryża, żeby odwiedzić Luwr, a w Luwrze zobaczyć Monę Lisę. Tłumy.

My mieliśmy inaczej. Oprócz stereotypu: Luwr, Wieża, Pola Elizejskie, Łuk, Montmartre

obejrzeliśmy miejsca nietypowe, jak Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w podziemiach, w scenerii kanałów jak z „Nędzników” Wiktora Hugo. Warto poświęcić czas. Przewodnik powiedział nam: być w Paryżu i zobaczyć Luwr, to nie sztuka, trzeba zobaczyć to, bez czego ta wielka aglomeracja nie może żyć. Polecam. Wejście (zejście) w pobliżu wieży Eiffla.

W pewnym sensie miejscem nietypowym jest Panteon, budowla wzniesiona w XVIII w. w Dzielnicy Łacińskiej jako kościół. Od połowy XIX w. pełni rolę świeckiego mauzoleum. W podziemiach znajdują się groby wybitnych Francuzek i Francuzów, pośród nich jedyna Polka, Maria Skłodowska-Curie. Dzieje tej budowli są symbolem kształtowania się rozdziału państwa od kościoła. Napis na frontonie: „Wielkim ludziom wdzięczna ojczyzna”, skłania do refleksji, czy Polska może tak mieć?

Dla zwiedzających Paryż Polaków, bardzo ciekawe są miejsca z symbolami rosyjskimi i radzieckimi, takie jak jeden z najładniejszych mostów na Sekwanie im. cara Aleksandra III, stacje metra Stalingrad, plac im. Bitwy Stalingradzkiej. Czy Francuzów to nie uwiera? Na pytanie słyszy się odpowiedź, że rada miasta uzasadniła pozostawienie nazwy placu i stacji metra, ponieważ dotyczą faktów historycznych, a nie poprawności politycznej. Nie wiadomo jak potoczyłyby się dzieje Europy, a może i świata, gdyby nie zwycięstwo pod Stalingradem. Jak?

Polacy to pytanie zadają w związku ze zwycięską Bitwą Warszawską 1920 r. To są ważne pytania. Trzeba jechać do Paryża, żeby sobie to uświadomić ? Podobno podróże kształcą i bogacą. Myśmy wrócili ubogaceni o wiedzę o dziejach rodziny i przy okazji o mądrość samorządowo-państwową Francuzów.

 

Leszek Grzelak

 

Z Sacałów do Normandii

 

Aktualności powiązane z galerią
» Z Sacałów do Normandii
 

Komentarze

Autor: Tommylag| Dodano: 13-02-2017 04:13
Lose up to 23 pounds of pure body fat in just 3 weeks!, how did i do that? The 3 Week Diet is an extreme rapid weight loss program that can help you lose up to 23 pounds of pure body fat in just 3 weeks! Get your customized diet plan from our official website and find out which foods you should be eating if you want to burn your belly fat away fast! Created by acclaimed personal trainer and nutritionist Brian Flatt, The 3 Week Diet is 100% guaranteed to deliver results! look great? dont waste your time! lets do this, join with us and bet back your beautiful body at here: http://polr.me/1f0e Thank you
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

XX festiwal szkolny "Plama"
W dniu 20 marca w sali MDK odbył się XX Festiwal Szkolny PLAMA. Po raz pierwszy wystąpiły na Festiwalu szkoły z gminy Turek.
zobacz galerię »
 
Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »