29 Maj 2020 imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czas łapania oddechu

Dodano dnia: 28-06-2016 11:45| Komentarzy: 2

Budżet, którego wykonanie oceniano na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej był konstruowany jeszcze przez ekipę burmistrza Zdzisława Czapli. Ale już za samo jego wykonanie odpowiadał Romuald Antosik. A że budżetowe cele zostały zrealizowane więcej niż dobrze, toteż i ocena działań Antosika w jego pierwszym roku urzędowania jest pozytywna. I to nie tylko dlatego, że o trzech miesięcy ma w radzie większość.

 

Po deszczu pieniędzy nadszedł czas oszczędzania

Na początek podkreślmy fakt, że ekipa byłego burmistrza Zdzisława Czapli przygotowując budżet na rok 2015 kierowała się racjonalną skądinąd zasadą, że po latach inwestycyjnej ekspansji musi przyjść czas ograniczenia ambicji miasta po stronie wydatków budżetowych. Inaczej mówiąc, słusznie uznano, że dla budżetu miasta nadszedł czas złapania finansowego oddechu. Tym bardziej, że każda ekipa samorządowa musie mieć zakodowaną z tyłu głowy wizję obecnej unijnej perspektywy finansowej. A bez zabezpieczenia środków własnych ubieganie się o pieniądze unijne musi okazać się zwykłą mrzonką. 

I zapewne było to jedno ze źródeł zaplanowania na rok 2015 dochodów budżetowych na poziomie niewiele ponad 89 mln złotych. Zostały one wprawdzie zwiększone w ciągu roku do niemal 94,5 mln zł, ale ich wykonanie było na poziomie 92,78 mln zł, czyli w 98,19 proc. 

Ale oszczędnościową naturę ubiegłorocznego budżetu szczególnie wyraźnie widać po stronie wydatkowej. I tak wydatki budżetu ostatecznie zaplanowane na 91,777 mln zł wykonano w 95,57 proc., czyli na sumę 87,7 mln zł. 

Co oznacza, że łączne wydatki budżetu miejskiego w roku 2015 były niższe od zaplanowanych o 4,6 mln złotych. Jednak w tym miejscu warto zwrócić uwagę, że największy udział w tych oszczędnościach mają niższe od planowanych wydatki bieżące. Bowiem w przytaczanej wyżej sumie 4,6 mln złotych, o którą były mniejsze wydatki niż planowano, to wydatki na inwestycje były mniejsze od planowanych jedynie o 700 tys. złotych. Na miejskie inwestycje wydano 7 mln złotych, co oznacza nieco ponad 91 proc. zaplanowanej kwoty. 

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Autor: mieszkaniec| Dodano: 04-08-2016 08:30
Kto taką ocenę wystawił burmistrzowi z pewnością nie mieszkańcy i petenci UM?!Większość pracowników urzędu nic nie robi, natomiast pozostali nie mają pojęcia jak i co mają robić!(ale mieli znajomości) W mojej ocenie w mieście niema konkretnych inwestycji dla mieszkańców.Klika jak była w tym mieście tak jest .Potrzebna jest kontrola z NIK-u i CBA
 
Autor: com. andor| Dodano: 11-07-2016 15:44
Aby spadł deszcz pieniędzy,samo się nie zachmurzy. A tu co . Pieniądze się skończyły. Panie Redaktorze. Analiza ,Analiza
 
«poprzednia 1 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »