28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Klub był naszym drugim domem

Dodano dnia: 12-07-2016 15:01| Komentarzy: 0

Instytucja kultury jaką był Zakładowy Klub Miranda powstał w 1951 roku ubiegłego wieku i przetrwał do początku lat 90-tych. Pamiętającym tamte czasy klub kojarzy się z rozśpiewaną, rozbawioną młodzieżą, uczestniczącą w regionalnych oraz krajowych przeglądach i festiwalach piosenki. Przygotowywali też programy muzyczno-satyryczne, którymi bawili lud pracujący miast i wsi powiatu tureckiego. Grupa klubowych muzyków i wokalistów spotkała się po latach, by powspominać tamte czasy. Padła tam także deklaracja spisania bogatej historii mirandowskiego ośrodka kultury.

 

Dziewięć osób w średnim wieku spotkało się w jednym z turkowskich hoteli, by powspominać czasy młodości, kiedy w klubie przy Zakładach Przemysłu Jedwabniczego Miranda angażowali się w działalność artystyczną w latach 70-tych i 80-tych minionego wieku. Ireneusz Lament współorganizator tego spotkania z sentymentem wspominając tamte czasy mówi: -Bez Mirandy smutna jest ulica Kaliska i to bezpańskie pole. Jedynie wspomnienia w nas pozostały.

Spośród przybyłych osób, największy staż w mirandowskim klubie miał Janusz Kaźmierczak, znany w Turku muzyk. On też najwięcej wie o jego historii. -Działalność klubu rozpoczęła się na początku lat pięćdziesiątych, kiedy dawna fabryka Millera przy ulicy Kaliskiej była oddziałem Kaliskich Zakładów Przemysłu Jedwabniczego. Działalność była od 1956 roku kontynuowana w Turkowskich Zakładach Przemysłu Jedwabniczego, a następnie w od 1976 roku w ZPJ „Miranda”. W tym czasie funkcjonowały tutaj zespoły muzyczne, chór, orkiestra i zespół taneczny. W początkach istnienia był też teatr robotniczy. Już w nowym budynku zakładu przy ulicy Kaliskiej, klub miał swoją siedzibę była tam także biblioteka. Swoją pracę w Turkowskich Zakładach Przemysłu Jedwabniczego rozpocząłem w 1963 roku, choć związki z klubem mam od 1962 roku, kiedy byłem jeszcze uczniem Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wówczas działał tutaj zespół „Czar”, który z kolegą zasilaliśmy. Później przekształcił się on w „Bambino”. Oprócz mnie grało jeszcze czterech kolegów. Ten skład zmieniał się w przeciągu kolejnych lat. W klubie, który już wówczas był Zakładowym Domem Kultury, pracowałem do 1992 roku, czyli czasu jego rozwiązania.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

 

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »