28 Maj 2020 imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Gdy upadnie orle pióro, to jakby upadł wojownik

Dodano dnia: 11-04-2017 09:53| Komentarzy: 0

Ponad stu tancerzy w indiańskich strojach zaprezentowało się w hali sportowej Zespołu Szkół w Uniejowie, podczas XV wiosennego Pow Wow. Aż miło popatrzeć, jak z niewielkiej imprezy, która powstała z inicjatywy Ranoresa Wszołka, przez lata zmieniła się w międzynarodowe wydarzenie. 

 

W sobotę, 8 kwietnia uniejowska hala sportowa rozbrzmiewała dźwiękami bębnów, a tradycyjną indiańską pieśnią rozpoczęto obchody 15. Wiosennego Pow Wow. Zanim jednak uczestnicy zebrali się w hali już przed 9.00 rano rozpoczęli Bieg Na Rzecz Ziemi. Wydarzenie było nierozerwalną częścią festiwalu i miało charakter deklaracji ideowej związanej z tematyką indiańską i ekologiczną. Intencją biegu Na Rzecz Ziemi jest wskrzeszenie idei biegów jako przeżycia duchowego, modlitewnej pielgrzymki dla Życia, Ziemi, Przyjaciół. 

Po południu rozpoczął się jubileuszowy, bo już 15 zlot przybyli miłośnicy kultury indiańskiej z Polski jak i goście z zagranicy. Tradycyjnie festiwal rozpoczęto oficjalnymi pieśniami Indian i hymnem Polski. Gości witał Ranores, Indianin mieszkający w Uniejowie. Warto dodać, że w tym roku pomoc przy organizacji imprezy zaoferowali też Szina Sarnecka, Masandro Wszołek i Dariusz Lipecki.

Zgodnie z utartym porządkiem wielobarwny korowód uczestników zatoczył krąg wokół hali. Później do tańca zapraszano grupy uczestników, od najmłodszej wiekiem, do najstarszych. W trakcie oficjalnej części, przemówienie, będące hołdem dla Indian, wygłosił Robert Soto, który na uniejowskie Pow Wow przyleciał aż z McAllen w Texasie. Z jego inicjatywy na kilka minut przerwano świętowanie tuż po tym, jak z jednego ze strojów na podłogę spadło orle pióro. Jak tłumaczyli indianiści, to oznacza to samo, jakby upadł wojownik.

Więcej w aktualnym numerze Echa

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »