25 Maj 2020 imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Czy obywatele stracą kontrolę nad gminą Turek?

Dodano dnia: 09-05-2011 00:00| Komentarzy: 25

Czy Towarzystwu Samorządowemu uda się w najbliższy poniedziałek odwołać Karola Maca z funkcji przewodniczącego Rady Gminy Turku i Zdzisława Światłowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego? Pod wnioskiem o odwołanie obu swoje podpisy złożyło siedmiu radnych: Jan Karbowy, Ireneusz Kolenda, Józef Gromada, Edward Kończak, Tomasz Kurzawa, Agnieszka Naszkowska oraz Józef Przybył. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość Maca na fotelu przewodniczącego leżeć będzie w rękach jego partyjnego kolegi - Henryka Zagozdy, również PSL-owca.

Jak pisaliśmy już na łamach Echa, pojawienie się wniosku o odwołanie Maca wydawało się jedynie kwestią czasu. Od początku obóz wójta Karola Mikołajczyka i Ireneusza Kolendy nie mógł się pogodzić z utratą władzy w radzie gminy. A do tego doszedł jeszcze fakt, że oto młodemu Macowi (niegdyś uczniowi Mikołajczyka) udało się zgromadzić większość, która to właśnie jego wyniosła na szczyt władzy uchwałodawczej, czyli rady gminy. Już od pierwszej sesji rozpoczął się festiwal obustronnych zarzutów na linii Mac – Mikołajczyk. Ta niechęć osiągnęła apogeum podczas marcowej sesji, kiedy to Karol Mac wytknął wójtowi, że niedostatecznie nadzoruje obsługę rady (brak wszystkich protokołów z sesji i posiedzeń komisji rady) i wstrzymał sesję do czasu uzupełnienia protokołów. Wójt Mikołajczyk nie pozostał mu winny  - zarzucając, że przewodniczący wysłał stażystkę do sklepu po alkohol.

Wśród radnych na przywódcę tej antymacowej koalicji wyrósł od początku Ireneusz Kolenda, przewodniczący Rady Gminy w poprzedniej kadencji. I to zapewne on, jeśli próba odwołania Maca zakończy się pomyślnie, będzie głównym kandydatem na jego następcę. Do odwołania przewodniczącego koalicja antymacowa musi zgromadzić osiem głosów, czyli bezwzględną liczbę w radzie (na 15 radnych). Tych głosów może zabraknąć, bowiem pod wnioskiem nie podpisało się siedem osób. Mac zapewne może liczyć na obu radnych Filipiaków i radną Halinę Kowalską, a także na Marka Drzewieckiego, nie mówiąc ju o Zdzisławie Światłowskim i partyjnym koledze – Henryku Zagozdzie. To akurat cześć radnych, którzy doskonale rozumieją, że z trudem wypracowana równowaga między wójtem Mikołajczykiem, czyli władzą wykonawczą gminy, a radą będącą władzą uchwałodawczą służy interesowi mieszkańców, bo jedynie wtedy może zostać zachowana kontrolna funkcja rady, jaką winna spełniać w stosunku do wójta i jego urzędniczego otoczenia. W innym wypadku, rada zostanie sprowadzona do roli semaforów służących do przegłosowywania każdego pomysłu włodarza, jak to ma miejsce w wielu samorządach, a najjaskrawszym przykładem tego stanu rzeczy była rada miasta w poprzedniej kadencji.

Zapowiedź głosowania nad odwołaniem prezydium Rady Gminy Turek wywołała już wiele komentarzy, jeden z nich – w formie listu - publikujemy poniżej

Zdolność do przetrwania

Każdego dnia chcemy czy nie chcemy, oglądając telewizję, czytając prasę, robiąc zakupy, spotykając się z przyjaciółmi, idąc chodnikiem słyszymy nawoływania do normalności. Myślę, że powrót do normalności stał się swego rodzaju jednym z najważniejszych zadań wszystkich społeczności, tych miejskich i wiejskich. Dlaczego? Jak sobie przypomnę regułkę z czasów studenckich zalecane jest, aby zachowywać się tak jak wszyscy, jest to jednym z najczęściej stosowanych zabiegów wychowawczych. Jeśli przypomnimy sobie, że pod pewnymi względami każdy z nas jest podobny do wszystkich innych, to natychmiast zrozumiemy, że pod tymi właśnie względami każdy jest w powyższym sensie normalny. A jeśli przypomnimy sobie, że pod pewnymi względami jesteśmy inni niż wszyscy pozostali, to od razu wiemy, że pod pewnymi względami każdy z nas normalny nie jest. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to dość dziwacznie, ale zastanówmy się głębiej - im więcej jednorodności, tym mniej w nas normalności, a im więcej różnorodności, tym bardziej jesteśmy normalni. Ale przecież normalność nie jest kwestią statystyki tak jak racjonalność, prawda czy fałsz. Może należałoby zapytać czy to jest piękne, czy to jest skuteczne, czy jest pożyteczne, ale przede wszystkim czy jest prawdziwe.

W dniu 09.05.2011 roku o godzinie 10.00 rozpocznie się VII Sesja Rady Gminy Turek, która będzie dotyczyła między innymi odwołania przewodniczącego rady gminy Turek, Karola Maca. Sesja wzbudzi duże zainteresowanie mieszkańców gminy, bo wniosek ten został złożony przez grupę radnych: Józefa Gromadę, Jana Karbowego, Ireneusza Kolendę, Edwarda Kończaka, Tomasza Kurzawę, Agnieszkę Naszkowską i Józefa Przybyła. A więc za odwołaniem przewodniczącego opowiada się 7 z 15 radnych. Dużą rolę odgrywa tu wójt gminy Karol Mikołajczyk, a to dlatego, że uwielbia władzę, zrobi wszystko by dopiąć swego, nie patrząc jakimi metodami i środkami będzie się posługiwał, byle do celu. Za nieetyczne uważam wykorzystanie radnych do prywatnych porachunków. I z tego właśnie powodu wójt swoją działalnością oraz podejmowanymi decyzjami spowodował znaczne obniżenie autorytetu Rady Gminy. Swoim autokratycznym sposobem rządzenia doprowadził raczej do większego podziału w Radzie. Jego niczym nieuzasadnione, nie mające nic wspólnego z kulturą złośliwe uwagi, przerywanie wystąpień np. przewodniczącego Rady Gminy, częste odwlekanie ważnych spraw, a wręcz powodowanie odwracania uwagi od meritum i temu podobne działania mają się nijak do demokracji samorządowej.

Uważam, że formalnie złożony wniosek powinien zawierać uzasadnienie, jednak ustawa o samorządzie gminnym nie zawiera takiego wymogu. Moim zdaniem, możliwe jest przedstawienie motywów złożenia wniosku o odwołanie przewodniczącego przez wnioskujących o to radnych, jak i ich przedstawiciela na sesji Rady przed poddaniem go pod głosowanie. Należy również pamiętać o tym, aby przed głosowaniem umożliwić przewodniczącemu Rady ustosunkowanie się do postawionych w uzasadnieniu wniosku zarzutów i złożenia wyjaśnień. A samych radnych należy poprosić o więcej refleksji, co jest ważniejsze - czy rozgrywki personalne czy dobro lokalnej społeczności.

Całkiem niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego i z sondaży przeprowadzonych przez CBOS wynika iż zdrowie, szczęście i uczciwość są wartościami najbardziej cenionymi przez Polaków. Bardzo duże znaczenie mają również szczęście rodzinne oraz uczciwość i szacunek innych ludzi. Ale co mnie mile zaskoczyło to, że Polacy cenią sobie spokój, pomyślność Ojczyzny, przyjaciół i pracę. Natomiast co drugi respondent odpowiedział, że ważny jest dobrobyt, a co czwarty wskazał na sukces i sławę. Dlatego jest mi łatwiej zdefiniować nienormalność niż podać oznaki normalności. Specjaliści podają kilka kryteriów, że przekroczyliśmy granice zdrowego rozsądku i normalności. Należą do nich: dziwaczność zachowań, uporczywość zachowań, niekonwencjonalność, irracjonalność, subiektywne cierpienie, niemożność odczucia radości i osiągnięcia ważnych celów. Jeśli przyjmiemy jakąkolwiek definicję zdrowia psychicznego inna niż brak objawów czy zaburzeń, to musimy opierać się na założeniach dotyczących natury człowieka i jego własnym systemie wartości.

Wójt czując się zagrożonym i będąc pod wpływem stresu rozwija nawyk myślenia, odczuwania i zachowania wszystko albo nic. Znikają szare obszary życia i mylnie uważa, że stoi w obliczu niekończącej się serii wyborów „albo-albo”. Kolejnym długotrwałym skutkiem traumatycznego poziomu stresu jest nadmierna czujność, czyli sprawdzanie środowiska w poszukiwaniu potencjalnych katastrof. Najważniejsze, aby przetrwać. Część z nas przetrwa wbrew wszystkiemu. Inni przetrwają przede wszystkim dzięki rozsądkowi, jeszcze inni dzięki swojemu charakterowi. Są i tacy, którzy przetrwają dzięki swojej kreatywności. Kiedy popatrzymy obiektywnie na samych siebie zrozumiemy, że przetrwanie było nie lada wyczynem.

Serdecznie zapraszam mieszkańców gminy do wzięcia udziału w sesji, bo przecież mieszkańcy nie powinni być bierni wobec tego co się dzieje – no i mamy lokalne media, które będą patrzeć na ręce władzy i tym, którzy wybrali.

Anita Sylwia Małuszyńska

 

Komentarze

Autor: Kalinowa| Dodano: 24-10-2011 09:58
w ogóle Karol Mac to idiota i wszyscy w jego wsi się z niego śmieją
 
Autor: mieszkaniec| Dodano: 15-05-2011 10:05
Koniec z DEMOKRACJĄ w gminie Turek!
 
Autor: kicio| Dodano: 10-05-2011 18:27
Jak Jarek Andrzej pisze żeby kontrolować przez rade wójtów to trzeba wymienić całe rady w Przykonie, Dobrej, Brudzewie, Kawęczynie, Tuliszkowie ... bo wójtowie mają w nich większość. Może niech to zrobi redaktor prosząc wójtów o honorowe odejście, albo radnych o ustąpienie ze stołków.
 
Autor: xxx| Dodano: 10-05-2011 00:39
KOLENDA chce pewnie do Rady Nadzorczej wejść po przez Rade dlatego maca odwołał! jeszcze mu mało!
 
Autor: do as - walet| Dodano: 09-05-2011 22:32
A ty co osiągnąłeś czym zarządzałeś,co wymyśliłeś,kogo uratowałeś?i z czego żyjesz...z demokracji???
 
Autor: as| Dodano: 09-05-2011 20:49
A od kiedy to Mac jest synonimem demokracji. Co Mac osiągnął w życiu ? Czymś zarządzał ? Coś wymyślił? Kogoś uratował? Gołowąs (aby nie powiedzieć gów ....rz )któremu zamarzyło się żyć z polityki.
 
Autor: Gość.| Dodano: 09-05-2011 15:26
Nie Mac poległ, lecz poległa demokracja. Patrzeć teraz radnym na ręce i pamiętać przy następnych wyborach.
 
Autor: ktossik| Dodano: 09-05-2011 11:26
Mac poległ.
 
Autor: daq| Dodano: 07-05-2011 18:00
Trzymam kciuki za Maca. Radni jeszcze się przekonają jakiego mają wójta.
 
Autor: św.idzi| Dodano: 07-05-2011 12:11
To odwołają tego Maca,czy nie? Czy tylko tak straszą. Zagpzda chyba nie zagłosuje przeciwko. A Karbowy to nie startowął z PSLU? Ale u nas PSL to TSbis
 
Autor: Ż lub RZ| Dodano: 06-05-2011 23:40
Założę się, że nie "umożył". weź się chłopie za ortografię. "Żygać" się chce podczas lektury twoich tekstów
Autor: do Ż RZ albo Ż| Dodano: 07-05-2011 00:27
Możesz nawet zygac, a kto ci broni, w wolnym kraju zyjes
 
Autor: do m.s| Dodano: 06-05-2011 23:00
aaa sponsoring,podatki za władzę...łapie brawo wójcie...i to jest nauczyciel i były dyrektor kaczek...ale jazda
 
Autor: m.s.| Dodano: 06-05-2011 22:47
kiedyś w Echu pisali, że nie wiadomo komu wójt umożył podatki. Gdzie to można sprawdzić?
 
Autor: dzidzi| Dodano: 06-05-2011 22:03
wójcie chyba Ci zaszkodził kwas foliowy czy jakoś tak...jesteś żenujący,wreszcie ktos pisze o tobie prawde,ciekawe jak wygrałes wybory....żenada
 
Autor: do obserwatora| Dodano: 06-05-2011 21:59
z Mikołajczyka to dopiero jest cham!tylko trzeba czasu aby się wszyscy o tym przekonali z resztą juz pokazał swoje na sesjach
 
«poprzednia 1 2 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »