27 Maj 2020 imieniny: Amandy, Jana, Juliana
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Kontrola komisji rewizyjnej Rady Miejskiej Turku w Bibliotece

Dodano dnia: 16-01-2012 00:00| Komentarzy: 26

 Zaczęło się trzęsienie ziemi ?

W kuluarach coraz głośniej mówi się o dokumencie opatrzonym lakonicznym tytułem: „Protokół Kontroli”. Ten ponad dwudziestostronicowy materiał prezentuje wyniki kontroli przeprowadzonej przez komisję rewizyjną Rady Miejskiej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Zawarte tam ustalenia winny stać się przesłanką do publicznej refleksji w wielu obszarach lokalnego życia publicznego. Od polityki finansowej miasta poczynając, a na działaniach w obszarze kulturze kończąc. Swoistymi aneksami do wspomnianego dokumentu jest obszerna wypowiedź dyrektor MiPBP Wandy Grzeszkiewicz stanowiąca uzasadnienie jej odmowy podpisania protokołu kontroli oraz tekst przewodniczącego komisji rewizyjnej, w którym Marian M. Marczewski ustosunkowuje się do tejże wypowiedzi dyrektor Grzeszkiewicz.

Zaczęło się trzęsieniem ziemi

Cała historia jakby żywcem wyjęta z filmu Hitchcocka. Też zaczęło się małym trzęsieniem ziemi, a później napięcie już tylko rosło. Oto bowiem niemal w przeddzień rozpoczęcia kontroli w bibliotece mającej się rozpocząć 21 listopada 2011r. Na adres przewodniczącego Rady Miejskiej Turku Marka Pańczyka wpływa pismo od burmistrza Zdzisława Czapli datowane na dzień 17 listopada. Zawiera ono opinię prawną zamówioną przez turkowskiego burmistrza u radcy prawnego urzędu miejskiego Elżbiety Suleji-Kotas. Konkluzja tejże ekspertyzy brzmi: „...komisja rewizyjna rady gminy nie posiada kompetencji do kontrolowania biblioteki jako instytucji kultury. Jednak po interwencji Marczewskiego burmistrz Czapla ostatecznie zgadza się na wejście komisji rewizyjnej do biblioteki. I to była słuszna decyzja. Jak bowiem można byłoby zrozumieć sytuację , w której biblioteka jest przez radę dotowana ponad milionem złotych rocznie (to 95 proc. budżetu biblioteki), a jednocześnie radni mieliby nad wydatkowaniem tych pieniędzy żadnej kontroli.

Chociaż już samo wystąpienie o opinie prawną wywołało rozmaite podejrzenia.

Nasza droga (bardzo) biblioteka

Ale przejdźmy już do samych ustaleń komisji Marczewskiego, której kontrola objęła cztery obszary działalności miejscowej książnicy. A były to: a) zatrudnienie i płace, b) fundusz osobowy i bezosobowy, c) zakup książek i czasopism oraz d) działalność wydawniczą znaną pod nazwą „Biliotheca Turcoviana”.

...podsumowanie raportu znajdziecie w najnowszym Echu Turku

 

Komentarze

Autor: Emmettsputt| Dodano: 17-01-2017 03:43
Polecam [url=http://bulls.net.pl/]na czym można zarobić w internecie[/url] albo polecam to [url=http://bulls.ne...
 
Autor: aśa| Dodano: 30-01-2012 18:48
Nie, nie żart? Dlaczego? Bo słowa niecenzurowane?
 
Autor: a| Dodano: 29-01-2012 00:32
ten komentarz aśa to żart?
 
Autor: aśa| Dodano: 29-01-2012 00:06
Pani Wanda Proszę Państwa jest zaangażowanym człowiekiem. Potrafi pracować nie tylko w godzinach pracy. No i zna się na kulturze. Docenia młodych twórców, pomaga. Bardzo mi przykro, że robicie jej coś takiego.To c *** stwo. Wniosek jest prosty: jesteście c *** ami owszem, ale bez jaj totalnie.
 
Autor: MAPG| Dodano: 26-01-2012 22:56
Zastanawia, dlaczego Redaktor Andrzej Jarek, który jest członkiem Rady Programowej serii Biblitoheca Turcoviana doznał "nagłego olśnienia"? Chyba jakoś niezbyt aktywnie pracował nad turkowskimi wydawnictwami, zawsze łatwo krytykować. Trochę odpowiedzialności społecznej mediów - z jednej strony pęd do sensacji, nakręcanie tematu - a z drugiej strony problem nad którym warto się pochylić, ale rzeczowo!
 
Autor: Trogladyta| Dodano: 25-01-2012 09:01
Po to są P.Marcinie i Czytelniczko komisje rewizyjne żeby osoba prowadząca tzw, kasę nie popelnila świadomie lub nie bledów.Szczególnie tam gdzie trafia kasa podatnika.Faktem jest żeby szef komisji też nie patrzal przez palce i sie na tym znal co robi
 
Autor: Marcin| Dodano: 25-01-2012 08:11
Rozumiem ze bezgranicznie wierzycie też we wszystko co piszą w "Fakcie"
 
Autor: czytelniczka| Dodano: 24-01-2012 22:37
nie dosc ze rozgrywa swoje interesy to robi to w chamski i niezgodny z prawem sposob. nie waha sie tez klamac jak widac. nie zdziwie sie jak to sie skonczy jakims procesemm o znieslawienie.szkoda ze Ci glupi ludzie wierza w to co ktos nawiedzony napisze w szmatlawcu
 
Autor: Byly uczań| Dodano: 24-01-2012 18:11
Na to stanowisku powinna przyjść osoba mloda z praktyką Może z innej biblioteki w T. w drodze uczciwego konkursu .Oby nie z L.O.od Pana Z.On też na emeryture-czas . Mąż koleżanki ze szkolnej lawki P.Cz.
 
Autor: mej| Dodano: 21-01-2012 00:11
Dementuję plotkę jakoby interesował mnie skromny etat bibliotekarza, owszem interesuje mnie ale nieskromny etat...:) lecz przy tym układzie trzeba wykazać dużą naiwność i skłonności socjopatyczne aby wierzyć, że można zmienić funkcjonowanie takiej instytucji... najpierw trzeba zmienić układ, a energia do tej zmiany musi płynąć od dołu
 
Autor: Zeniu o pięknym uśmiechu| Dodano: 20-01-2012 23:16
A ja wam powiadam, że to już nie ten sam redaktor naczelny. On się nawrócił na ścieżkę dobra, a może nawet spotkał Jezusa. I zobaczycie, że nepotyzm biblioteczny ujawni do końca i wszystkie machlojki wyjdą na jaw. I będzie to pierwsza z serii afer, po których polecą łby wśród naszych władz. Ja myślę, że pan Jarek już porozsyłał swe piekielnie zdolne redaktorki do biblioteki, do UM i do członków komisji kontrolnej. Wybadają i opiszą całą sprawę, o czym się przekonamy najpóźniej przy pierwszym lutowym numerze ''Echa''. Zamiast zmyślać afery we Władysławowie, wreszcie będą mogły zmierzyć się z wyzwaniem na miarę ich umiejętności oraz talentu. Z naciskiem na oraz. c.d.n. Wasz z Bożej Łaski Zeniu
 
Autor: Y| Dodano: 20-01-2012 10:36
Jeśli tak się stanie, to wiarygodność i obiektywizm p. Jarka będzie bardzo podejrzany.
Autor: Gordon Gekko| Dodano: 20-01-2012 21:49
Wiarygodność i obiektywizm Pana Jarka, a to mnie Pan rozbawił.
 
Autor: bibliotekarz| Dodano: 19-01-2012 20:49
Idę o zakład, że po przesileniu w sprawie biblioteki skromny etat w tej instytucji przypadnie młodemu Jarkowi. Być może to o czym pisze Zeniu jest prawdą i warto się temu przyglądać ale w całej tej sprawie A. Jarek rozgrywa własne interesy.
 
Autor: Zeniu o pięknym uśmiechu| Dodano: 19-01-2012 20:37
Dane ujawnione przez kontrolę Marczewskiego są oczywiście tylko wierzchołkiem całej sprawy. Sedno w tym, kim są ludzie pozatrudniani na tak hrabiowskich etatach, kto ich zatrudnił i kto przyznawał na ich apanaże tak horrendalne kwoty. I czy przypadkiem biblioteka nie była wygodnym grajdołkiem dla krewnych i znajomych któregoś z miejscowych ''baronów''? I o którego ''barona'' chodzi? I tu, posiadanie chocby odrobiny inteligencji, pozwala zadziwić się nad tak nagłą i dużą aktywnością burmistrza, mającą na celu zatuszowanie sprawy. Nie na codzień stykamy się z tak ewidentnymi przykładami jego pracowitości... c.d.n. Wasz na wieki wieków Zeniu
 
Autor: nie| Dodano: 19-01-2012 20:13
bibliotekarz nie odwracaj kota ogonem. nie chodzi tu o Jarka tylko etaty dożywotnie. Zaczynam się bać że w Turku niebawem etaty bedą przyznawane pośmiertnie, no a wtedy nie ma co szukać pracy po studiach.
 
«poprzednia 1 2 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »