19 Kwiecień 2019 imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

Listy do redakcji

My, lenie i obiboki mówimy: dość tych kłamstw!
Dodano 17-04-2019 |
Komentarzy: 0

Kiedy mamy ograniczony budżet, to najczęściej, żeby komuś dać wcześniej t...

czytaj więcej »
 
Czy na pewno masturbacja zamiast leżakowania?
Dodano 22-03-2019 |
Komentarzy: 437

Atak pana Kaczyńskiego na Kartę LGBT świadczy o kompletnym jej niezrozumi...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Listy do redakcji »

 

 

Sondy

Czy jesteś za wprowadzeniem maksymalnie dwóch kadencji dla samorządowych władz i dla radnych ? (1347 opinii)
TAK
76% 
NIE
20% 
Nie mam zdania
4% 
 
pokaż wszystkie »

 

 

REKLAMA


 

„Kwiatki” (u) pani dyrektor Wandy Grzeszkiewicz

Dodano dnia: 24-01-2012 00:00| Komentarzy: 39

Z zainteresowaniem przeczytałam Pana artykuł dotyczący kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Wiem, że ramy artykułu i jego konwencja nie pozwoliły Panu na przedstawienie wielu innych, krytycznych ustaleń dotyczących funkcjonowania biblioteki.

Ale i tak, to co zostało opublikowane w „Echo”, obrazujące jak się „dba” o publiczne pieniądze, wywołało moje oburzenie.

Wcale nie jako radnej i przewodniczącej Komisji Budżetowej RM, ale jako zwykłego podatnika, mieszkańca Turku. Wiem, że przewodniczący RM Marek Pańczyk polecił, aby protokół z kontroli biblioteki, wraz z załącznikami, został umieszczony na stronach Urzędu Miejskiego w Biuletynie Informacji Publicznej, tak aby mieszkańcy mogli się z nim zapoznać. Ktoś jednak sabotuje decyzję pana przewodniczącego i protokół do chwili obecnej nie został tam umieszczony. Uzyskałam jednak wgląd do tych dokumentów i przyznaję byłam lekko zszokowana ich treścią.

Spłacanie politycznych zobowiązań?

W Turku mamy wysokie bezrobocie. Najwyższe jest w przedziale wiekowym 20–30 lat. Wśród bezrobotnych jest wielu absolwentów wyższych uczelni ze znajomością języków obcych. Tymczasem, jak się okazuje, pani dyrektor biblioteki od kilku lat ma wypracowaną pełną i to bardzo wysoką emeryturę i dodatkowo pensję w granicach 5 tys. brutto. Dla mnie to skandal. Nie jestem przeciwko temu, aby emeryci, którzy mają małe emerytury sobie dorabiali. Ale w tym przypadku, to już wyjątkowa przesada. Czyżby pan burmistrz Mękarski w ten sposób odpłacał się pani dyrektor, bo jak pamiętamy kandydowała ona do Rady Powiatu z Towarzystwa Samorządowego, którego pan Mękarski jest prezesem.

 

Biblioteka publiczna, ale rodzinna

Biblioteka to także przykład nepotyzmu ponieważ pracują tam najbliżsi członkowie rodziny pani dyrektor, z wysokim wynagrodzeniem. Biblioteka firmą rodzinną, czyżby o tym pan Mękarski nie wiedział?

Komisja ujawniła też, że wszelkie dekoracje i oprawy plastyczne imprez organizowanych przez bibliotekę wykonuje w ramach umowy zlecenia ten sam człowiek, pobierając za to wysokie wynagrodzenie. Wtajemniczeni sugerują, że to bliski kolega burmistrza Mękarskiego. Prawdziwym skandalem są też wydatki na „catering” serwowany przy okazji promocji wydawnictw w ramach „Bibliotheca Turcoviana”, gdzie przewodniczącym Rady Programowej jest pan burmistrz Mękarski. Wystarczy przypomnieć, że przy okazji promocji książki „Misterium Józefa Mehoffera w Kościele NSPJ” rachunek za konsumpcję wyniósł 4500zł. To tyle od osoby, co na wcale nieskromnym weselu. Powtórzono promocję w Krakowie z rachunkiem za konsumpcję „tylko” 2420zł. ale przy znacznie mniejszej liczbie „konsumujących”. Tak to się państwo promują za publiczne pieniądze.

Takich i podobnych przykładów „cateringu” jest oczywiście więcej. Inny problem to niewydawanie rachunków czy paragonów za zakupione w bibliotece książki. Jak można rzetelnie rozliczyć przedsięwzięcie, jeżeli nie wystawiano rachunków.

Książka widmo za ponad 10 tys. zł!

Jak wynika z protokołu kontroli w ramach „Bibliotheca Turcoviana” zamierzano wydać książkę „Generał Mieczysław Smorawiński – syn ziemi turkowskiej i kaliskiej”. Wybrano osobę, której zlecono opracowanie monografii i podpisano z nią umowę o dzieło w październiku 2008 roku. W kolejnych latach 2009, 2010 i 2011 wyznaczono dni, w których miały odbyć się uroczyste promocje tej książki. Zaplanowano też środki na „catering”. Niestety do chwili obecnej książka ta się nie ukazała, pomimo że autorowi zapłacono już 10.700zł. Niektórzy członkowie Rady Programowej „Bibliotheca Turcoviana” stwierdzili, że książka w tym kształcie nie nadaje się do druku. Jak więc opracowano umowę o dzieło i dlaczego wypłacono tyle pieniędzy za coś co nie nadaje się do publikacji. Gdzie dbałość o publiczne pieniądze ze strony burmistrza Mękarskiego. Protokół zawiera jeszcze inne takie „kwiatki”. Mam nadzieję, że przewodniczący M. Pańczyk wyegzekwuje, aby ukazał się on na stronach BIP. Radni przy okazji prac nad kolejnym budżetem miasta lub przy okazji zmian w budżecie powinni się głęboko zastanowić ile pieniędzy z biblioteki przeznaczyć na inne potrzeby miasta. Ciekawi mnie też, czy pan burmistrz Czapla wyciągnie wnioski z tej sytuacji i decyzje w stosunku do pani Grzeszkiewicz i pana Mękarskiego. Chyba jednak nie powinniśmy mieć złudzeń. Pan burmistrz Czapla musi podporządkować się swojemu zastępcy Mękarskiemu jako prezesowi Towarzystwa Samorządowego. Kandydowali przecież z tej samej listy. Ponadto pan burmistrz Czapla bardzo ceni sobie stabilizację. Najprawdopodobniej wszystko więc zostanie po staremu. Ale zobaczymy…

Przewodnicząca

Komisji Budżetowej Rady Miejskiej

Mariola Kadrzyńska–Siwek

 

 

Komentarze

Autor: Basia| Dodano: 21-11-2012 15:29
Tutej chyba jest jakiś interes, komuś zależy, aby utrzymać na tym stanowisku emeryta, aby w przyszłości jak nie wybiorą, to zająć ten fotel
 
Autor: Krystian| Dodano: 21-11-2012 15:25
Myślę, że rutyna prowadzi do stagnacji w kulturze, trzeba dać szanse młodym, tak uczyniono w wielu bibliotekach w kraju i widać jak dżwigają się z czytelniczej zapaści
 
Autor: Do Ja| Dodano: 02-06-2012 23:04
Nikt Cię nie wyrzuca.Zaslużyliscie na emerytury Szanujemy starszych Wy szanujcie mlodszych.My też chcemy żyć .Może jeszcze podasz o cholokauście w tym przypadku?
 
Autor: Do Ja| Dodano: 02-06-2012 23:03
Nikt Cię nie wyrzuca.Zaslużyliscie na emerytury Szanujemy starszych Wy szanujcie mlodszych.My też chcemy żyć .Może jeszcze podasz o cholokauście w tym przypadku?
 
Autor: ja| Dodano: 28-05-2012 20:06
Najlepiej starych wyrzucać od raz do gazu. Zabierają miejsca młodym z wyścigu szczurów. Historia zna takie przypadki , że strych się wyrzucało , bo niepotrzebni. Podoba się Wam ta nagonka , bo mnie to pachnie faszyzmem
 
Autor: mebyhidyc| Dodano: 15-03-2012 18:52
xAc1lz , [url=http://zlfzfqpeqjug.com/]zlfzfqpeqjug[/url], [link=http://tchwmbe... http://kvgzysdwdrop.com/
 
Autor: kbmqyxv| Dodano: 12-03-2012 07:52
Ytlwsf aeibykdgbfuk
 
Autor: cofleyh| Dodano: 09-03-2012 11:28
L92BzO cfuyvbeootad
 
Autor: Franco| Dodano: 06-03-2012 02:43
8 grudnia 2011JuliaBardzo ckwaiey artykuł. Właśnie zostałam szefem niewielkiego zespołu sprzedażowego i informacje tu zawarte mam nadzieję pomogą mi być dobrym przywf3dcą i faktycznym liderem tego zespołu. Dziękuję. Julia
 
Autor: Trogladyta w bibliotece| Dodano: 18-02-2012 10:31
Myślalem że P.Wanda już kwiatki otrzymala i odeszla. To po co te komisje Panie MMM .Jesteś malo kompetentny skoro nie potrafisz zalatwić sprawy do końca Znalem lepszych od Ciebie co potrafili zakończyć sprawy a Ty jak Miller Leszek
 
Autor: Malgoska| Dodano: 08-02-2012 20:28
To jest komiczne! Wszyscy sie oburzaja, debatuja, maja opinie, a tymczasem zycie dla Wandy Grzeszkiewicz, jej protegowanych i tych ktorzy ja protekuja toczy sie dalej. Nic sie nie zmienie zanim przystaniemy dyskutowac i zmienimy status quo. My Polacy uwielbiamy gadac, ale nie za bardzo robic!
 
Autor: obserwator| Dodano: 28-01-2012 18:14
Kadrzyńska wszędzie gdzie Marczewski. Na każdym zdjęciu z Marczewskim,Marczewski kontroluje ona komentuje, pisze artykuły.Na każdym spotkaniu z Marczewskim,przy Marczewskim prowadząca spotkania dla Marczewskiego. MUZA MARCZEWSKIEGO.
Autor: Cr| Dodano: 29-01-2012 00:18
No ! każda ma nadzieje bycia ostatnia :) A potem siegnie sie jakiemuś kandydatowi na powiatowego notabla :)
 
Autor: dm| Dodano: 27-01-2012 23:26
Hehehhe cóż za chybiona dedukcja, Tomek prawie jak Sherlock Holmes. Prawie robi różnicę, a w tym wypadku baaaardzo dużą. A o Wedrującej rzeczywiście wiele ciekawych rzeczy można napisać. najpierw jednak muszę przeczytać ten artykuł o bibliotece, bo jeszcze nie miałem okazji. POzdrawiam :-))
 
Autor: Tomek| Dodano: 27-01-2012 19:48
POmiędzy nami to skrót używany przez Platformę Turkowską, a zwłaszcza jej lidera - gratuluję złośliwości, wypada się podpisywać pod swoimi wpisami...
 
Autor: aaa| Dodano: 27-01-2012 17:09
Wędrująca POmiędzy partiami niech napisze jak dostała pracę w technikum w Kaczkach:)
 
«poprzednia 1 2 3 następna»

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

OSTATNIE GALERIE

XX festiwal szkolny "Plama"
W dniu 20 marca w sali MDK odbył się XX Festiwal Szkolny PLAMA. Po raz pierwszy wystąpiły na Festiwalu szkoły z gminy Turek.
zobacz galerię »
 
Fabryka Św. Mikołaja na ul. Browarnej
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »