03 Czerwiec 2020 imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
 

Szukaj

Akualnosci
Ogloszenia

 

 
 
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia,
coś Cię zbulwersowało - napisz, prześlij zdjęcie, zadzwoń
echo@turek.net.pl
tel. 63 278 53 41
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego
Zgłoś wydarzenie »
 

REKLAMA


 

Sponsoring kultury – to normalna sprawa

Dodano dnia: 23-01-2012 22:27| Komentarzy: 0

Pierwszym „Mecenasem Turkowskiej Kultury” został Ryszard Rychlik i firma PROFIm, sponsor wielu inicjatyw związanych z kulturą, zarówno w 2011 roku jak i na przestrzeni poprzednich lat. Nagroda została wręczona podczas spotkania Noworocznego.

 

„Celem konkursu jest uhonorowanie sektora prywatnego, firm i przedsiębiorstw (sponsorów), którzy w danym roku lub na przestrzeni dłuższego czasu wspierali różne formy działalności kulturalnej, wydarzenia kulturalne, instytucje i środowiska zaangażowane w kulturę w Turku. Mecenasem może zostać firma, przedsiębiorstwo lub osoba prywatna, która takie działania wspierała finansowo lub organizacyjnie. Przyznawanie tytułu mecenasa kultury ma także zwrócić uwagę na istotną rolę sponsorów w życiu kulturalnym miasta.” Takie oto uzasadnienie istoty przyznawanej nagrody można przeczytać w regulaminie podpisanym przez członków Kapituły Konkursu. Zresztą sam zwrot „mecenas kultury” jest wystarczająco pozytywnie nacechowany znaczeniami i w zasadzie wszelkie tłumaczenie powinno być zbędne. Wszyscy, którzy zasiedli w tym roku w kapitule uznali, że idea jest szczytna i udało się ją wcielić w miarę w krótkim czasie biorąc pod uwagę, że pomysł pojawił się w listopadzie a po drodze był okres świąteczno - noworoczny. W składzie kapituły znaleźli się: Jacek Sulkowski (Stowarzyszenie „Przystań”) – przewodniczący, Michał Jarek (Echo Turku) – sekretarz, Bartosz Stachowiak (Muzeum Rzemiosła Tkackiego) -skarbnik 3. Mirosław Mękarski (Urząd Miasta), Bożena Cesarz (Miejski Dom Kultury), Wanda Grzeszkiewicz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna), Marcin Derucki (portal Turek.net.pl), Henryk Kranc (Turkowskie Towarzystwo Muzyczne), Lech Lament (Związek Literatów Polskich), choć do kapituły zaproszonych było więcej osób „działających w kulturze” w naszym mieście, choć nie wszyscy się zdecydowali. Członkowie kapituły nie tylko decydowali o wyborze nominowanych i samego mecenasa, ale także zajęli się kwestiami organizacyjnymi związanymi z wyborem statuetki. Kształt statuetki był pierwotnie projektowany jako duża szklana rzeźba, która została pomniejszona do rozmiarów nagrody, a obrabiana termicznie w piecu pozostaje jednak niepowtarzalnym dziełem sztuki. Rzeźba została wykonana przez Katarzynę Kaczmarek z Fabryki Szkła Artystycznego w Skarszewie pod Kaliszem. Koszty związane z przyznaniem nagrody zostały pokryte przez członków kapituły co jest wskazane przy nagrodzie będącej niejako hołdem dla prywatnego finansowania kultury.

W czołówce firm typowanych do nagrody znalazły się: Kopalnia Węgla Brunatnego "Adamów" SA, PROFIm, EK Elektrokabel, ANDREWEX Sp. z o.o. Hotel, Restauracja Koloseum i hurtownia Emika. Członkowie kapituły wzięli pod uwagę zarówno bezpośredni udział sponsorów ale także ich pomoc organizacyjną i podejście do finansowania kultury w regionie. Jako, że była nagroda dla mecenasa za 2011 rok, to właśnie udział w finansowaniu i organizacji wydarzeń w przez cały ubiegły rok był szczególnie rozważany. Z drugiej strony jako, że jest to pierwsza nagroda nie można było pominąć lat ubiegłych.

„Mecenas Turkowskiej Kultury” 2011 to ostatnia nagroda przyznawana podczas tegorocznego Spotkania Noworocznego w Barbórce. Ostatnia lecz nie mniej ważna od innych – zaznaczył Jacek Sulkowski, który wraz Lechem Lamentem wręczali statuetkę. Na początku przewodniczący kapituły podziękował burmistrzowi, staroście i pozostałym organizatorom za możliwość wręczenia nagrody na gali, zwłaszcza, że to już siódma dziedzina doceniana na spotkaniu. Taki obrót sprawy znacznie ograniczył dodatkowe koszty, które pojawiłyby się przy organizacji oddzielnego eventu. Z drugiej strony wobec takiej ilości laureatów, organizatorzy zaznaczyli, iż czas nie pozwala na wręczanie wyróżnień.

„Mecenasem Turkowskiej Kultury” 2011 został Ryszard Rychlik i firma PROFIm. Mecenas nieco zaskoczony wyborem, dziękując wypowiedział ważne słowa, które w zasadzie w całości tłumaczą ideę przyznawania statuetki, że na takie inicjatywy –najtrudniej wykłada się pieniążki z własnej kieszeni.

W późniejszej rozmowie, Ryszard Rychlik wpadł na pomysł, aby statuetka trafiała w tym roku trafiała co miesiąc do innego przedsiębiorcy, skoro nagroda przyznana została pierwszy raz i jak zaznaczył Jacek Sulkowski jest także podziękowaniem dla wszystkich przedsiębiorców za wspieranie kultury w mieście i powiecie na przestrzeni lat. Mecenas kultury 2011 zaznaczył, iż z biegiem lat dawanie na różne działania zaczyna sprawiać większą satysfakcję niż branie. Dostrzegł także, iż wielu pracowników odczuwa dumę, iż firma w której pracują pomaga poprzez wspieranie inicjatyw, także tych kulturalnych, pomaga budować lokalną społeczność. Poczuł się także zmotywowany do dalszej pomocy, choć nagroda jest podziękowaniem za już poczynione kroki. W trakcie rozmowy zaznaczył, że decyzję o wspieraniu inicjatyw kulturalnych (takich jak np. festiwal SCABB, koncert BIG BANDU czy pomoc w wyposażeniu materialnym instytucji i organizacji) podejmował nie myśląc o korzyściach jakie mogą z tego powodu się pojawić.

Myśląc o dofinansowaniu kultury przez prywatne podmioty, które niejednokrotnie robią to „po cichu” pojawia się obraz naszego społeczeństwa, nie potrafiącego pełni zaakceptować idei promocji poprzez sponsoring kultury. W bardziej rozwiniętych gospodarkach sponsoring kultury jest zupełnie usankcjonowaną normą, im więcej przedsiębiorstwo łoży na takie działania tym więcej się poprzez to promuje, co z kolei sprzyja rozwojowi i możliwości dalszego angażowania się społecznego….

Na przyszłoroczną edycję konkursu swoich kandydatów – przedsiębiorstwa, które będą wspierać kulturę w 2012 roku – będzie mógł zgłaszać każdy. Nie chodzi tylko o sponsorów lokalnych, jeśli pojawi się zaangażowane przedsiębiorstwo z zewnątrz, także będzie mogło otrzymać tytuł mecenasa. Zwracamy się tym samym do czytelników aby śledzili wydarzenia i inicjatywy kulturalne na przestrzeni roku i przysyłali swoich faworytów, nazwy firm i nazwiska sponsorów, z krótkim uzasadnieniem jakie działania wsparli, na skrzynki mailowe Echa Turku, portalu Turek.net.pl, (lub zgłaszali osobiście do redakcji naszego tygodnika). Powstanie także strona na Facebooku – Mecenas Turkowskiej Kultury, która będzie forum dotyczącym finansowania kultury, gdzie czytelnicy także będą mogli proponować pretendentów do otrzymania statuetki w przyszłym roku.

mej

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz

Podpis
Tresć
Przepisz kod z obrazka
CAPTCHA Image

UWAGA!
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu.

Redakcja "Echa Turku" nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

 

W numerze


 
Zobacz wszystkie: W numerze »

 

 

ECHO UNIEJOWA

Wypoczynek z siłownią, SPA i basenem
Dodano 24-09-2019 |
Komentarzy: 69

W półtora roku w Uniejowie stanęła największa baza noclego...

czytaj więcej »
 
Termy Uniejów znowu urosły
Dodano 26-06-2019 |
Komentarzy: 173

Dotychczas na swoje baseny basenach Termy Uniejów mogły jednorazow...

czytaj więcej »
 
Zobacz wszystkie: Echo Uniejowa »

 

 

OSTATNIE GALERIE

Dni miasta i gminy
Niekwestionowanymi gwiazdami minionego weekendu były zespoły De Mono, Big Cyc, Łąki Łan i Łukasz Chyży. Trzeba przyznać, że reaktywacja Dni Turku, które zorganizowano wraz z Dniami Gminy Turek przyciągnęła rzesze publiczności.
zobacz galerię »
 
ORLI STAW
Dni otwarte Funduszy Europejskich
zobacz galerię »
 
Zobacz wszystkie: Galerie »

 

 

Repertuar kin

Najbliższe imprezy

Polecane imprezy


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej o plikach cookies »